Kapat
Google Lens Nedir? Ne İşe Yarar?
Mobil 0

Google Lens Nedir? Ne İşe Yarar?

Öğrenciler dikkat! Bu uygulama vazgeçilmeziniz olacak! Google Lens nedir? Ne işe yarar? İşte öğrencilerin çok işine yarayacak o uygulamanın detayları!

Google’ın gelişmiş teknolojileri arasında gösterilen Google Lens, birbirinden farklı özellikler ile pek çok kişinin hayatını kolaylaştırıyor. İlk olarak Ekim 2017’de kullanıma sunulan uygulama, Android ve iOS telefonlarda kullanılabiliyor. Android işletim sistemine sahip telefonların pek çoğunda ön yüklü olarak gelen uygulama, bazı kişilerin kafasında soru işaretlerine neden olabiliyor. 5 yıllık kısmen yeni sayılabilecek bir geçmişe sahip Google Lens, uygulamayı deneyimlemeyenler tarafından merakla karşılanıyor. Peki, nedir bu uygulamanın sırrı?

Google Lens Nedir?

Google tarafından geliştirilen ve Lens ismi ile ilk olarak Ekim 2017’de sunulan uygulama, akıllı telefonunuzun kamerasını ve derin öğrenme teknolojisini bir araya getirerek gördüğü her şeyi taramaya ve tanımlamaya yarayan bir görüntü tarama teknolojisidir. Yapay zekadan güç alan uygulama, içerisine entegre edilen teknolojiler ile günümüz dünyasının en önemli uygulamaları arasında yer almaktadır.

Google Lens ile beğendiğiniz bir vazonun benzerini internette bulmak mümkündür. Yalnızca nesneleri tanımak ve internette bulmakla da sınırlı kalmayan uygulama, yabancı bir ülkede tabelaları çevirmenize ve yolunu bulmanıza dahi yardımcı olabilir. Google Lens, tüm bunların yanı sıra yazılı bir IBAN’ı ya da telefon numarası, adres gibi bir metni telefona kolayca geçirmenizi sağlar. Bu da kullanıcılara önemli ölçüde zaman tasarrufu ve konfor sağlamaktadır.

Lens Uygulaması Ne İşe Yarar?

Google’ın Lens uygulaması pek çok işlevi yerine getirebiliyor ve kullanıcılara sunduğu özellikler ile konfor vadediyor. Uygulamanın tüm özelliklerini listelemek mümkün olmasa da yapabildiği bazı şeyler şu şekilde:

  • Beğendiğiniz bir kıyafeti ya da nesneyi internette bulabilirsiniz.
  • Karşılaştığınız bir çiçeğin ya da hayvanın cinsini öğrenebilirsiniz.
  • QR kod yardımıyla şifre girmeye gerek kalmadan Wi-Fi’ye bağlanabilirsiniz.
  • Gördüğünüz yabancı metinleri Türkçeye çevirebilirsiniz.
  • IBAN, adres ya da telefon gibi metinleri yazmanıza gerek kalmadan kopyalayabilirsiniz.
  • Okuduğunuz kitaptaki bir metni satırlar arasında kolayca arayabilirsiniz.
  • El yazısını bilgisayara kolayca aktarmak için kullanabilirsiniz.

Google Lens, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi teknolojiler sayesinde insanlar tarafından kullanıldıkça daha zeki hale geliyor. Bu da her geçen gün Google Lens’in daha fazla işlevi yerine getirebilmesi anlamına geliyor. Google Lens’in ilerleyen süreçte hem kullanıcı deneyimi hem de Google’ın geliştirmeleri ile çok daha kullanışlı hale geleceğini tahmin etmek mümkün.

Google Lens, Android işletim sistemine sahip telefonlarda ayrı bir uygulama olarak bulunuyor. Google Lens uygulamasına tıklayarak Lens’i hemen kullanmaya başlamak mümkün. iOS kullanıcılarının Lens uygulaması için Google Fotoğraflar ya da Google uygulamalarını yüklemeleri gerekiyor. Bu uygulamalardan herhangi bir tanesi ile Google Lens’i kullanmak mümkün.

Peki siz Google Lens’in en çok hangi özelliğini kullanıyorsunuz? Lens uygulamasında en çok kullandığınız ve en çok eksikliğini hissettiğiniz özellikleri bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir