Kapat
Intel’in Sky Lake ve Kaby Lake işlemcilerinde hata!
Donanım 0

Intel’in Sky Lake ve Kaby Lake işlemcilerinde hata!

Geçtiğimiz gün Debian.org’un listesinde yayınlanan belgede geliştiriciler göre keşfedilen bir hatadan olumsuz etkilenmemek için Sky Lake ve Kaby Lake kod adlı 6. ve 7. nesil Intel işlemci sahiplerinin yongalarının Hyper Threading özelliğini UEFI/BIOS üzerinden devre dışı bırakmaları veya varsa zorunlu UEFI/BIOS güncellemelerini yapmaları nasihat edildi.

Windows kullanıcıları da etkilenebilir!

Tavsiyenin sebebi ise bahsi geçen ve sanal izlek özelliği faal modellerdeki bir kusur sebebiyle kullanıcıların sistem kararsızlığı, data kaybı ve verilerinde deformasyon yaşama ihtimali. Şimdilik sorun hali hazırdaki stabil Debian sürümünde rapor edilse de diğer Linux dağıtımlarında da benzer problemlerin yaşanması muhtemel hatta geliştiriciler Linux tabanlı olmayan öteki işletim sistemi kullanıcılarına da işlemcilerinin sanal izleklerini kapatma önerisinde bulunmuşlar.

 
Ayrıca Bkz.Android Nougat alacak Meizu zeki telefonlar belirli oldu

Nasıl çözülebilir?

Sky Lake işlemci sahiplerinin /proc/cpuinfo | sort -u komutunu komut satırına girdiklerinde şayet işlemci model numaraları 78 ya da 94 ise Intel’in 3.20170511.1 sürüm numaralı mikrokod paketini yükleyip sistemi baştan başlatmaları sorunu çözecektir. Eğer işlemci numaranız bu modellerden bambaşka ise sizin için şu an en iyi çözüm Hyper Threading özelliğini pasif ülkü getirmek olacaktır. Sorunla ilgili olarak herhangi bir yama yayınlayıp yayınlamayacaklarına dair anakart üreticinize başvurmanızda da fayda var.
 
 

Kaby Lake modellerine sahip kullanıcıların çözümü ise şu lahza yalnızca sistem satıcılarına sunulan yeniden Intel mikrokod güncelleştirmesinde. Bu yongaların sahipleri de sorunla ilgili olarak sistem üreticilerine başvurmalı.

Son olarak soruna dayalı kayıplar yaşamamak için her iki durumda da gerekli yamalar yayınlanana değin kullanıcıların alacağı en iyi tedbir sanal izlekleri devre dışı bırakmak şeklinde görünüyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir