Kapat
Genel 0

Google Türkçe’ yi artık konuşma diline göre çevirecek!

Google Türkçe’ yi artık konuşma diline göre çevirecek! Daha iyi çeviri geliyor..

“Nöral Makine Çevirisi” adlı yeni çeviri sistemini tanıtan Google, içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu 9 dili artık günlük konuşma diline en yakın ve dil bilgisi kurallarına uygun şekilde çevirecek.

Google Translate’ i hepimiz biliyoruz. Hatta en çok kullandığımız dil çevirme sistemi diyebiliriz. Gerek Türkçe gerek ise İngilizce çevirilerde bazen çok yetersiz ve başarısız olan Google’ ın çeviri sistemi doğru sonuçlar vermesi için tamamen yenilecek. Açıkçası bu güzel haber hepimizi sevindirdi diyebiliriz. Özellikle dil bilgisi olmayanlar için çok daha kullanışlı hale gelecek.
img_7481

Londra’da düzenlenen “Google Story” etkinliğinde konuşan CEO Sundar Pichai, Google Translate’in kelime bazlı çeviri sisteminin tam anlamıyla doğru sonuçlar vermemesinden dolayı kullanıcıların uzun süredir şikayetçi olduklarını ve bu yüzden radikal değişiklikler yapmaya karar verdiklerini belirtti. Ayrıca Bakınız 2016 yılında internette 1 dakika içerisinde neler oldu? Geliştirilen “Nöral Makine Çevirisi” adlı yeni çeviri algoritmasını tanıtan Pichai, cümlelerin artık ayrı ayrı değil tek seferde bütün olarak çevirdiğini, uygun dil bilgisi ile konuşma diline en yakın şekilde cümlenin şekillendirildiğini ifade etti.

Şimdilik sadece 9 dil için geliştirilen bu sistem güncel, değişen dil bilgisi kurallarınıda algılayabilecek. En doğru sonucu kullanıcıyla buluşturmak isteyen Google oldukça başarılı bir çalışmaya imza atacak gibi görünüyor.

İlerleyen zamanlarda 103 dili destekleyeceği söylenen sistem bakalım ne gibi başarılara imza atabilecek?

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir