Kapat
Google Chrome taciz edici reklamları engelleyecek
İnternet 0

Google Chrome taciz edici reklamları engelleyecek

Google, yayıncılara önümüzdeki yıl Chrome tarayıcısına yalnızca en can sıkıcı reklamları filtrelemeyi amaçlayan bir reklam engelleyici ekleyeceğini bildirdi. Şirket internet yayıncılarına evvelden haber vererek, sitelerindeki rahatsız edici reklam biçimlerini kullanıcıları sıkmayacak şekilde düzenlemelerine fırsat sunmayı umuyor. Arama devi hem reklam engelleyicilerden etkilenen yayıncılara, içeriklerinden para kazanmalarını sağlayacak diğer bir yol da sunacak.
 
Google’ın reklam ve ticaretten sorumluluk sahibi kıdemli başkan yardımcısı Google Sridhar Ramaswamy, Perşembe günü yayınladığı bir blog yazısında “İnsanların web’de beklenmedik bir şekilde çalan müzik ya da sayfadaki içeriği görebilmek için 10 saniye beklemeye zorlayan can sıkıcı reklamlarla karşılaşması çoğunlukla görülen bir şart. Bu sinir bozucu deneyimler, bazı şahısların bütün reklamları engellemesine niçin olabiliyor. Bu da reklamlardan kazanç sağlayan içerik oluşturucuların kazançlarını büyük oranda düşürüyor. Çevrimiçi reklamların daha iyi olması gerektiğine inanıyorum” dedi.
 

Hem Bkz.OnePlus 5 yaklaşıyor: Kutu tasarımları oylamaya sunuldu

Google, reklam engelleyiciyi gelecek sene Chrome’un masaüstü ve mobil sürümlerine eklemeyi planlıyor. Oysa, öteki reklam engelleyicilerinin tersine Google’ın amacı bütün reklamları filtrelemek değil. Arama devi “Coalition for Better Ads” kadar belirlenen standarlara düzenli olmayan reklam biçimlerini kaldıracak. Bu reklam aralarında sesli otomatik oynatılan video reklamlar, açılır pencereli (pop-up) reklamlar ve mobil ekranın yüzde 30’dan fazlasını kullanan reklamlar yer alıyor.
 
Google hem reklam engelleyicilerden etkilenen yayıncılara içeriklerinden para kazanmaları için yeni bir yol sunacak. Program dahilinde, üçüncü taraf reklam engelleyicisi etkinleştirilmiş bir kullanıcı, Chrome kullanarak katılımcı bir siteyi ziyaret ettiğinde, reklam engelleyiciyi kapatması veya sitedeki tüm reklamları yeni Google Contributor aracılığıyla kaldıracak bir geçiş ücreti ödemesi istenilecek. Aidat ödemek isteyenlere Google yüzde 10 indirim yapacak. Hiçbir tercih yapmayanlar ise web sitesini görüntüleyemeyecekler. Bu şekilde elde edilen gelir de yayıncılara aktarılarak reklam engelleyiciler nedeniyle uğradıkları somut kayıp hafifletilmeye çalışılacak

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir