Kapat
Haberler 0

Google, Chrome için reklam filtresi geliştiriyor

Dünyanın en büyük reklam ağlarından birine, Adwords‘e sahip olmasına rağmen Google’ın reklam engellemek için filtre geliştirmesi oldukça ilginç. Ancak durum bu: Google, Chrome için kendi reklam engelleme yazılımını geliştirmeye başladı.

Bugüne dek Chrome için birçok reklam engelleme eklentisi ücretsiz olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. AdBlock Plus ve uBlock Origin, bunların en yaygın olanları. Bu eklentiler pop-up ve otomatik olarak oynamaya başlayan videoların yanı sıra Google‘ın kendi reklamlarını da engelledikleri için dev teknoloji şirketi harekete geçerek kendi reklam filtresini geliştirmek için kolları sıvadı.

Reklam engelleme eklentilerine rağbet artıyor

Şuan dünya çapında 200 milyon insanın reklam engelleme eklentilerini kullandığı tahmin ediliyor. 2017 yılında Google‘ın reklam gelirinin 72 milyar dolar olduğunu, Chrome’un da ABD’deki tarayıcı pazarında yüzde 47.5 ile aslan payını aldığını hesaba katarsak; şirketin reklam gelirlerini korumak için harekete geçmesi daha da anlaşılabilir bir hal alıyor.

Öte yandan 2016 yılında yayıncıların reklam engelleme eklentilerinden dolayı 41.4 milyar dolar kayba uğradığı raporlandı. Oysa bu rakam 2014’te sadece 11.7 milyar dolardı.

Sadece “uygun” reklamlar gösterilecek

Şimdilerdeyse Google’ın amacı, harici üçüncü parti eklentileri yüklemeye gerek kalmadan kendi, dahili reklam engelleme filtresini geliştirmek. Bu sayede kullanıcıyı rahatsız etmeyen reklamların gösterimine de izin verilmesi amaçlanıyor.

Ekranın tamamını kaplayan, otomatik oynamaya başlayan veya yeni pencerede açılan reklamlar engellenirken; Google’ın kendi reklam ağına dahil olan “uygun” reklamların gösterimi sağlanacak.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir