Kapat
iOS 0

Geçmişten günümüze İphone…

29 Haziran 2007’de satışa sunulan ilk iPhone modelinden günümüze yani 7 Eylül’de tanıtılan iPhone 7’ye neler değişti? Gelin geçmişten günümüze iPhone tarihine bakalım.

Geçmişten Günümüze iPhone

7 eylül tarihinde tanıtılan İphone 7 ile beraber, 2007 yılından itibaren iphone macerasına bir göz atalım.

Bundan tamda 8 yıl önce ilk İphone satışa sunulmuştu 2007 yılının 29 haziran tarihinde ilk İphone piyasaya sunuldu .

Hayat hızlıca geçiyor

2007 yılında Steve Jobs‘ın mükemmel sunumuyla tanıtılan iPhone, belki bazı donanımsal özellikler bakımından mevcut rakiplerinin gerisinde de olsa, o zamana kadar sunulmamış bir dünya kullanıcılara sunuyordu.

O zamanın güçlü ismi Nokia’nın tuşlu ve uzun zamandır herhangi bir yenilik yapmadığı Symbian tabanlı akıllı telefonlar ve Windows Mobileekosistemlerinden kullanıcılar oldukça sıkılmışlardı. Bu sistemler hem yavaştı hem de kendilerini tekrar edip duruyorlardı.

2007 yılında ilk defa kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o zaman için oldukça geniş bir ekran boyutu olan 3.5 inç’i tercih etmişti. Tamamen ekrandan oluşan iPhone, sadece bir tane fiziksel tuşa sahipti.

Arayüzü tamamen dokunmatik odaklı hazırlanan iPhone OS, o zaman şimdiki gibi iOS adına sahip değildi. Hatta gelişmiş bir uygulama marketi bile yoktu. 3G bile desteklemiyordu.

Ne kadar sattı…

9 ocak 2007′ de satışa çıkan  İphone 6.1 milyon satış rakamıyla güzel bir gelir elde etti.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir