Kapat
İnternet 0

Chrome Okuma Modu Nedir ve Nasıl Aktifleştirilir?

Google tarafından uzun bir süredir sunulan ama kullanımını yalnızca koyu makale okuyucularının bildiği (genelde) bir özellik olan okuma modu için sizlere bir rehber hazırladık.

Deneysel özellikler olarak ön plana çıkarılan bu özellik, daha çok okuma yapabilmek isteyenler, daha sakin ve gözleri yorulmadan okumak isteyenler için büyük bir yere sahip. Arka planda küçük bir ayarlama ile aktifleştirilebilecek olan bu özellik, özellikle gün içinde çok fazla okuma yapan kişiler için büyük bir artı sağlayacaktır. İnsanlar okumalarından keyif almak, çok fazla yeni okuma yapmak ve bu okumaları da kendi içinde değerlendirmek için yeni çalışmalar yapıyor. Bizim önerimiz bütün bu çalışmalara çok daha hızlı göz atmanız olacaktır. Bir şeyi iyi bir şekilde okumak ve bunu yaparken de ekrana bakarken gözlerimizin yorulmaması gerekiyor. Bu en azından uzun vadede büyük bir artı sağlayacaktır bizlere. Yapılmak istenen ve karşımıza çıkacak olan şey de aslında bu oluyor biraz da. Geleneksel seçimler ve fırsatlar için size ekrana bakmak ile ilgili bir detay ve bilgi sunmak isityoruz.

Gelin bu yazımızda özelliklerin hepsine rahatlıkla bakalım ve nasıl bir şekilde Google Chrome kullanırsak gözlerimiz yorulmaz onu incelemiş olalım.

Uzun Süre Ekrana Bakmak Zarar Verir Mi?

Bilgisayar ekranları lcd teknolojisi ile üretildiği için (genellikle), uzun süreli incelemelerde ve okumalarda gözlerimize dahil olan ışıklar, maruz kaldığımız sorunlardan dolayı bizi yoruyor. Özellikle beyaz ışık teknolojisi ne kadar güzel olursa olsun, bir o kadar da gözü yoruyor. Çünkü tam kapsamlı bir göz kullanımı yaşıyoruz beyaz ışıkla birlikte ve evlerimiz için, ekranlarımız için oldukça yorgunluk getiriyor.

Bu durumlar en azından işi okumak olan, sık sık bilgisayardan yazı okuyan ya da okuma tutkusu olan herkes için güzel bir artı olacaktır. Okuma modunu Google Chrome üzerinden takip etmek için tek yapmanız gereken ayarları aktif hale getirmeniz olacaktır.

Kişisel olarak Mozilla Firefox, Safari ve Opera gibi tarayıcılarda da yer alan bu özellik, Chrome üzerinde bir süredir gelmiyordu. Bu yüzden de yapılan çalışmalar daimi olarak ön plana çıkarıldı ve metinlere de rahatlıkla odaklanılması sağlandı. Web sitelerinin izole şekilde karşımıza çıkmasını sağlayan bu özellik, en azından daha rahat konsantre olmamızı sağlayacaktır.

Okuma Modu Ne İşe Yarar?

Okuma modunun hepimiz için önemli bir durum yaratıyor. En başta web sayfasındaki reklamları ön plana çıkaran ve reklamları okuma dahilinde de bizi rahatlatan bu özellik, en azından reklamları dahi engelliyor. Tamamen bu görevi üstlenen çeşitli uzantılar da var. Hatta bu uzantılardan bazıları web sitesinin arka renginin değiştirilmesini de sağlayarak okumayı kolaylaştırıyor. Ancak yine de uzantı kurmak istemeyenler için Chrome’un dahili okuma modunu denemelerinde yarar var.

Sürüm farkına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Google Chrome ile ilgili olarak bu modu aktif bir şekilde kullanmak için, Google Chrome 75 ve daha güncelini kullanmanız gerekiyor. Bunu bir uyarı olarak görebilirsiniz. Şayet bilgisayarınızda daha güncel bir sürüm yüklü ise (ki çok mümkündür), kolaylıkla bu özelliği kullanabilir ve kendinize de sağlıklı bir okuma modu dahil edebilirsiniz.

Chrome Okuma Modu Nasıl Aktifleştirilir?

Aktifleştirme konusunda yapmanız gereken tek şey, Chrome tarayıcısına girdikten sonra sağ üst köşede yer alan 3 noktayı tıklıyoruz ve Ayarlar bölümüne geliyoruz. Burada Chrome hakkında bölümünde yer alan güncellemeyi inceliyoruz. Şayet tarayıcınız güncel ise bir şey görmezsiniz. Ama güncel değil ise Google Chrome güncelle seçeneğini göreceksiniz. Onu tıklayarak tarayıcınızı da güncellemiş olacaksınız. Bu sayede kolaylıkla okuma modunu dahil etmiş olacaksınız bilgisayarınız için.

Okuma modunu aktifleştirmek için yeni bir sekme açın ve bu sekme üzerinde aşağıda verdiğimiz metni yazıp arama tuşuna basın.

chrome://flags/#enable-reader-mode

Sonra burada yer alan enable reader modu’nu bulun ve oradana da enable seçeneğini işaretleyin ve ardından da Chrome’u yeniden başlatın.

Okuma Modunu Kullanmak İçin Bunlara Dikkat!

Okuma modunu kullanmak için web tarayıcısını adres çubuğundan en sağına ufak bir simge gelmiş olacağını göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda an aktif olan web sayfası doğrudan okuma moduna geçiyor. Bir kez daha dokunduğunuzda web sitesini standart haline getirebilirsiniz. Okuma modu aktif edildiğinde reklam, kenar çubuğu ya da akışı bozan görseller tamamen ortadan kalkıyor. Özellikle internetten çok fazla okuma yapanlar için denemeye değer.

Bu özelliği de ön plana çıkaran her yeni seçenek ile birlikte kullanabilir ve profesyonel olan seçimleri de kendine göre kullanabilirsiniz.

Aşama aşama yapılacak olan bu çözümler için internet üzerinde okuma yapanlara göre bir seçenek sağlanıyor. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz. Aşama aşama büyüyen, kolaylıkla Chrome üzerinde kullanılabilen bu eklenti, aslında Google tarafından üretilen kendi eklentisi olduğu için kolaylıkla inceleyebiliyorsunuz. Kişisel olarak beklentilerin üzerinde sunulan ve özellikle reklamları engellemek adına, arka planın gri olarak sunulması ile birlikte gözlerinizi yormadan rahatlıkla okuma yapabileceksiniz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir