Kapat
Gündem 0

Booking.com’ un Türkiye Faaliyetleri durduruldu..

Booking.com neden kapatıldı? Booking.com faaliyetleri durduruldu..

Booking.com Türkiye faaliyetleri durduruldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği yani TÜRSAB’ ın haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada Hollanda menşeili Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından tedbiren durduruldu. Bu durum sosyal medya üzerinden tepki alınmasına neden oldu.

TÜRSAB’ın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, birlik tarafından birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015’te açılan davanın bugünkü duruşmasında portalın, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yazı yazılması kararı da çıktı.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com şirketinin “rekabete aykırı eylemlerinden” dolayı idari para cezasına çarptırılmasını sağladığını da hatırlattı. Booking.com’a 2,5 milyon liralık ceza verilmişti.

Portala BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor. Şimdilik siteye erişim kesilmiş değil. Twitter gibi sosyal medyalardan Booking hastag’i ile tepki yağıyor. TÜRSAB’ a isyan eden Booking kullanıcıları aynı zamanda PayPal’ ın faaliyetlerine de son verilmesi hakkında tepki gösteriyor.

TÜRSAB ve Booking mahkeme kararı:

ULUSOY: Rezervasyon yaptıranlar mağdur olmayacak. Şeklinde açıklamalarda bulundu. İşte detaylar:

“Acentalarımız tüketiciye karşı sorumluyken Booking.com sorumluluk almamaktadır. Burada tüketici yanıltılıyor. Yurtiçinde vatandaşın mağdur olmaması için gereken tedbiri almak mecburiyetindeydik. Tüketici en iyi fiyat garantisi reklamıyla yanıltılıyor. Hiçbir şekilde müşreti mağduriyeti yoktur. Yurtiçindeki müşteri mağdur olmayacak. Baskı uygulaması yapıyor. Oteller baskı altında. Booking.com komisyonları devamlı artırmıştır, bunu engellemiş olduk. Otelciler de memnun olacaklar. Komisyon baskısından ve ne olursa olsun satma anlayışından vazgeçiyor. Bir odadan yüzde 40-50 komisyon alınır mı? Rezervasyon yapmış olanlar mağdur olmayacaklar. Otelci arkadaşlar merak etmesin, otel odaları daha rahat satılacak. Böyle gaddar komisyon olmaz.”

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir