Kapat
Sağlık 0

Apple Watch’una yüklü olan HeartWatch uygulaması hayat kurtardı!

Giyilebilir akıllı cihazların artması ile beraber uygulama tarafından da başarılı bir artışın yaşandığı gözlemleniyor. Özellikle akıllı saatlerde karşımıza çıkan sağlık uygulamaları ise bu duruma oldukça güzel bir örnek teşkil etmekte. Bu saatlerden belki de en ünlüsü olan Apple Watch ise hali hazırda beraberinde gelen sağlık uygulamaları sayesinde birinin hayatını kurtarmayı başardı.

ABD’de yaşayan 30 yaşındaki Scott Killian isimli apple kullanıcısı, Apple Watch’una yüklü olan HeartWatch uygulamasının uykusu sırasında kendisine uyarılar göndermesi sayesinde kalp krizi geçireceğini erkenden farketmekle hemen müdahele edilmesi sayesinde krizden döndü.

Apple Watch kalp atış hızınızı nasıl ölçer?

Apple Watch’taki kalp atış hızı algılayıcısı, fotopletismografi olarak bilinen teknolojiyi kullanır. Telaffuzu zor olsa da bu teknoloji çok basit bir gerçeğe dayanır: Kan, kırmızı ışığı yansıttığı için kırmızıdır ve yeşil ışığı emer. Apple Watch, ışığa duyarlı fotodiyotlarla eşlenmiş yeşil LED ışıklarını kullanarak belirli bir anda bileğinizdeki kan akışı miktarını algılar. Kalp atışı sırasında bileğinizdeki kan akışı ve yeşil ışık emilimi daha fazladır. Kalp atışları arasında ise emilim daha azdır. Apple Watch, LED ışıklarını saniyede yüzlerce kez yakıp söndürerek kalbin dakikada kaç kez attığını (kalp atış hızınızı) hesaplayabilir. Kalp atış hızı algılayıcısı dakikada 30-210 kalp atışı aralığını destekler. Ayrıca, kalp atış hızı algılayıcısı hem LED parlaklığını hem de örnekleme hızını artırarak düşük sinyal düzeylerini telafi edecek şekilde tasarlanmıştır.

Berk Kurt {Berk Kurt}

iOS ve otomotiv hakkındaki ilgisiyle tüm tecrübelerini sitemiz için Aslantek okurları ile paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir