Kapat
Gündem 0

Apple iPhone’ları yavaşlattığını itiraf etti! Kullanıcılar dava açtı!

ABD’de eski modelleri bilerek yavaşlattığını söyleyen Apple’a kullanıcı tarafından iki toplu dava açıldı.

Apple eski model cihazların ömrünü uzatmak ve pillerindeki güçsüzleşmeyi dengelemek için bilerek yavaşlattığını kabul etti. Bunun üzerine California ve Chicago’da bir araya gelen bir grup kullanıcı, bu yavaşlatma sonucunda “ekonomik kayba uğradıklarını” iddia ederek Apple’a dava açtılar.

Apple bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Los Angeles’da yaşayan Stefan Boganovich ve Dakota Speas, California’da açtıkları davada, iPhone sahiplerinin bu müdahaleye hiçbir zaman rıza vermediğini söylediler ve yavaşlatma yüzünden telefonlarını kullanamadıklarını, cihazlarının değer yitirdiğini öne sürdüler. Chicago’da ise açılan davayı Sulaiman Hukuk Grub’ndan James Vlahakis temsil ediyor. Vlahakis açıklamasında bu olayın tüketici hakları ve dolandırıcılıkla ilgili yasalarının doğrudan ihlali anlamına geldiğini savunuyor. Vhalakis ayrıca yazılı açıklamasında, “Apple’ın, kullanıcıları cihazın performansını tamamen değiştirecek bu güncellemeler konusunda kasten bilgilendirmediği değerlendirilmiştir. Bu, kanıtlandığı takdirde, gerekli bilgilerin yasa dışı olarak kasten verilmemesi anlamına gelmektedir” dedi.

Ferhat Çark {Alathor}

Bilgisayar programcılığı mezunu, teknoloji ve oyunlara oldukça ilgili. Tüm tecrübe ve deneyimlerini sitemiz için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir