Kapat
Sağlık 0

3D yazıcılarla üretilmiş yapay kemikler..

3D yazıcıların bilime, sağlığa olan katkısı tüm hızıyla sürüyor.

Teknolojinin son zamanlarda yaşamımıza kazandırdığı en önemli yeniliklerden biri olan 3D yazıcılar harikalar yaratmaya devam ediyor. Özellikle tıp alanında devrim niteliğinde şeylerin önünü açan 3D yazıcılar, bu yeniliklere bir başkasını daha ekledi.

Amerika, Illinois‘de bulunan Northwestern Üniversitesi‘ndeki araştırma ekibi tarafından geliştirilen 3D yazıcı ile üretilmiş yapay kemikler, son derece esnek bir yapıya sahip. Yapay kemiklerin en büyük özelliği ise %90 oranında hidroksiapatitten oluşması (kemikte bulunan kalsiyum tuzu).

Yapay kemiklerin ilk örneklerini 3D yazıcı kullanarak üreten ekip, kemiklerin sahip olduğu esneklik karşısında epey bir şaşırmışlar. Zira gerçek kemikler yerine kullanılabilecek olan bu kemiklerin sahip olduğu esneklik, kemik kırılması gibi bir durumun da oldukça düşük ihtimallere inmesi demek.

Araştırmayı yürüten ve yapay kemikleri üreten ekibin üyesi Ramille Shah, bu materyalin kol kırıklarından omurga kırıklarına kadar kemik rejenerasyonu gerektiren her durumda kullanılabileceğini söylemekte. Bu yapay kemikler tıp alanında büyük başarılara imza atabilir. Hayatımızda ki kemiklerimiz ile alakalı sağlık problemlerine büyük oranda katkı sağlayabilir. Bakalım yapay kemikler hayatımıza ne şekilde girecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir