Kapat
Yakın tarihte internete bağlı cihazların sayısı nüfusun 3 katı olacak
İnternet 0

Yakın tarihte internete bağlı cihazların sayısı nüfusun 3 katı olacak

 

Business Insider’ın araştırma servisi olan BI Intelligence tarafından paylaşılan bilgilere tarafından yaklaşık 3 yıl içerisinde internete bağlı olan cihazların sayısı dünya üzerindeki nüfusun 3 katı olacak. Bu çoğalma, hayatımızı büyük bir ölçüde değiştirecek olan ve “IoT devri” olarak adlandırılan sürecin başlamasını sağlayacak.
 

IoT devri, internet üzerinden bilgi alışverişinde bulunan cihazların dünyanın dört bir tarafına yayılmış olacağı bir dönem. 3 yıl içerisinde dünya üstünde bütünüyle 24 milyar cihazın internet bağlantısına sahip olması bekleniyor ve bu cihazların birçok, kullandığımız bilgisayarlar veya zeki telefonlar değin becerikli olmasalar da internet bağlantısına sahip olmalarından dolayı imal amaçlarının haricen da kullanılabilecekler.

 
Keza Bkz.Microsoft’a büyük şok: Windows 10’un kaynak kodları sızdırıldı 

Siber saldırılar artabilir

İnternete yan cihazların sayısının artması, son zamanlarda çoğu kez gündeme gelen DdoS saldırılarının da artabileceğinin ve daha zinde olabileceğinin göstergesi. IoT cihazlarının büyük bölümü internet bağlantısına sahip öteki cihazlara kıyasla daha kolay bir yapıya sahip. Cihazların kolay yapısı ve hızlı bir şekilde büyüyen sayısı, onları DdoS güya saldırılar için son derece kullanışlı kılıyor.

 

Mahremiyet sorunları yaşanacak

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte mahremiyet sorunlarının da artması bekleniyor. Ses kaydedebilen,  fotoğraf çekebilen cihazların sayısının artması ve internet bağlantısının olması, bilhassa emniyet eksikliğiyle birleştiği takdirde mahremiyet ihlallerinin yaşanmasına niçin olacaktır.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir