Kapat
Genel 0

Witcher 3 Oyunu’nu inceleme

Oyunun yapımcısı CD Projekt RED  oyununu 19 Mayıs 2015 de çıkarmıştı. İlk önce PlayStation 4 ve Xbox One’a çıkartıldı. Kısa bir süre sonra PC’ye çıkarıldı. Oyun ilk zamanlarında Özellikle PC platformunda çok bug ve optimizasyon sorunu çıktı. Ama oyunu her zaman sahiplenen CD Projekt RED, kısa sürede bu buglari zamanla yeni güncellemerle bu hatalarini yok etti.

Kusursuz bir oyun deneyimi yaşamak isterseniz Witcher 3 tam size göre. Hiç Witcher oyunu oynamayanlar, hemen internetten 1-2 hikayesi okusun ve aksiyona hazır olsun. Skyrimi oynayanlara göre bu oyun Skyrim 2016 diye anılıyor. Gerçekten de öyle. Offline seven sevmeyen herkese şiddetle öneririm.Oyunun başlangıcı ise Geralt’ın hanımı Yennefer’rın bir savaş esnasında kaybolması ve onu arayan Geralt ve Vesemier’in arayışları ile başlıyor. Sonra giren ara sahne sonucunda bunun bir rüyadan başka bir şey olmadığını anlıyoruz. Bu bağlamda oyun bize mekaniklerini bir nebze tanıtıyor. Geralt uyandıktan sonra hikayemiz yavaş yavaş yol alıyor.Oyunun başlangıç kısmı sanki bir film sahnesi gibi. Oyunda en güzel sinematik başlangıç kısmında.

Witcher 3’ün en dikkat çeken noktası, en basit yan görevde çokça fazla emek verilmesi. Bu emeği görmemek için kör olmak lazım. Yan görevler hiçbir zaman birbirini tekrarlamaması beni hayretlere düşürdü. Çünkü alışagelmiş açık dünya oyunlarında hep aynı yan görevler mevcut oluyor. Bu yan görevlerde bile bize seçim hakkı sunuluyor. Yani yan görevlerinin kendine göre iyi kötü sonları bile oluyor.


Oyunun ilk sinematik bitişinden sonra, gönül isterse bize bir eğitici edasıyla mekanikleri tanıtıyor. Tıpkı diğer oyunlar gibi. Tıpkı 2. oyunu gibi iksirler, kılıç yağlama ve meditasyon özellikleri Witcher 3’de var. Oyunun hava durumu o kadar özen gösterilmiş ki, sanki oyun gittikçe güzelleşiyor.Witcher 3’de birden fazla farklı oyun sonları oluyor. Size tavsiyem diyalogları ve ara sahneleri çok iyi takip edin. Oyun içinde vereceğiniz kararlar oyunu baya etkiliyor. Bunun dışında 2 ana, 16 tane ara DLC bulunduruyor. 2 tane ana DLC’ler yeni oyun gibi. Bambaşka. Witcher 4-5 diye bize bu oyunları verseler şaşırmazdım. Hatta aynı oyunda böyle kaliteli DLC verildiği için şaşırdım. Yıllardır aynı oyunların benzerisi çıkan oyunlarla karşılaştırmamak için bir neden daha.Oyun DLC’ler ile birlikte 100-200 saati buluyor

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir