Kapat
WhatsApp önemi bir haber kaynağı haline geliyor
İnternet 0

WhatsApp önemi bir haber kaynağı haline geliyor

 

36 ülkeden 71.805 iştirakçi ile gerçekleştirilen araştırmaya kadar Facebook, halen popüler bir haber kaynağı. 36 ülkenin çoğunda Facebook’a olan güven geçen yıla kıyasla azalmış olsa da katılımcıların yüzde 47’si dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için Facebook’u kullanıyor. Facebook bilhassa ABD’deki başkanlık seçimlerinde ortaya çıkan yalan haberlerle, insanların güvenini kaybetse de sosyal medya devinin yalan haberlerle mücadele etmek için getirdiği uygulamalar işe yaramış gibi görünüyor.

 

Hem Bkz.Samsung kar konusunda Apple’a büyük fark atmaya hazırlanıyor 

Facebook’a ait popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp ise popüler bir haber kaynağı haline gelmiş durumda. Araştırmaya katılanların yüzde 15’i aktüel haberleri WhatsApp’taki gruplardan ya da haber kaynaklarının WhatsApp hesabından öğreniyor. Bu yüzde her ne değin az görünse de geçtiğimiz sene yapılan araştırmayla karşılaştırıldığında WhatsApp’ın habercilik alanında bir sıçrama yaşadığını gösteriyor. Dahası ülke bazında baktığımızda daha şaşılacak sonuçlarla karşılaşabiliyoruz.

 

Türkiye’de de Popüler 

36 ülke arasından WhatsApp’ı haber kaynağı olarak en çok kullanan ülke Malezya. Ülkedeki katılımcıların yüzde 51’i haberlere varmak için WhatsApp’i kullanırken, Brezilya’da bu ora yüzde 46 seviyesinde. WhatsApp’ın manâlı bir haber kaynağı olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 25’i WhatsApp’ı haber arabulucu olarak görüyor.

 

Bir mesajlaşma uygulamasının haberlere ulaşılacak bir vasıta olarak görülmesinin nedenleri ise epeyce bambaşka. Bir Takım ülkelerde operatörlerin tarifelere ilave olarak WhatsApp kullanımından aidat almıyor oluşu platformun haber arabulucu olarak görülmesini sağlıyor. WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme sistemi ile mesajları koruması da şahısların günlük hayatta tartışmaya çekineceği haberleri WhatsApp’ta arkadaşlarıyla tartışmasını ve paylaşmasını sağlıyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir