Kapat
Mobil 0

WhatsApp Business sonunda kullanıma açıldı

Dünya genelinde 1 milyar 300 milyonluk dev bir kullanıcı kitlesine sınırsız mesajlaşma, görüntülü ve sesli konuşma imkânı sunan WhatsApp; şimdilerde işletmeler için geliştirdiği WhatsApp Business isimli özel uygulamasını yayına verdi. Android işletim sistemine sahip cihazlar için yayınlanan uygulama, şirketlere müşterileriyle daha kolay ve hızlı iletişim kurma fırsatı sunuyor.

Geçtiğimiz gün yayınlanan WhatsApp Business uygulaması şuan için yalnızca belli ülkelerde kullanılabiliyor. Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD bu ülkelerin başında yer alıyor. Ancak uygulamanın yakın tarihte dünyanın tüm ülkelerinde aktif kullanıma açılacağı kesin.

Normal WhatsApp’tan farkı ne?

Daha çok KOBİ ve benzeri küçük işletmelerin işini kolaylaştırmayı hedefleyen WhatsApp Business, normal WhatsApp‘a göre bazı özel yeteneklere sahip. Mesela uygulama üzerinden müşterilerinize hızlı hazır cevaplar gönderebilmeniz mümkün. Örneğin “/siparistamam” yazdığınız zaman “Teşekkürler! Siparişiniz alındı, en kısa sürede kargolanıp tarafınıza teslim edilecektir” mesajı karşı tarafa iletilebiliyor.

Buna ek olarak müşterilerinizin yüzde kaçının mesajları okuduğu, kaçına mesaj gönderilemediği gibi detaylı istatistik bilgilerine ulaşabilmek de WhatsApp Business ile mümkün. Profil sayfasına işletmenizin açık adresi, web sitesi, hizmet verdiği zaman aralıklarını ekleyebilmeniz ise cabası.

Şuan için WhatsApp Business‘i aktif olarak kullanan işletme sayısı bilinmiyor. Ancak Instagram‘da satış yapan ve WhatsApp‘tan da müşterileriyle iletişim kuran butikler için bu uygulama biçilmiş kaftan. Türkiye’de yayınlanmasıyla birlikte WhatsApp Business‘in kullanıcı sayısında ciddi bir artış yakalanabilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir