Kapat
Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Mobil 0

Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Android ya da iOS telefonunuzu nasıl güncelleyeceğinizi biliyor musunuz? Telefon güncellemesi nasıl yapılır? İşte cevabı!

Günümüz dünyasının en önemli elektronik cihazlarının başında gelen akıllı telefonlar, akıllı takısını içerisinde çalıştırdıkları yazılımlarından alıyor. Akıllı telefonlar, içerisinde bulunan yazılımlar ile her şeyi daha anlamlı hale getiriyor. Gelişen teknoloji dünyasında pek çok üretici akıllı telefonları için güncelleme yayınlıyor. Peki bu güncellemeler nasıl yüklenir?

Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon üreticileri tarafından belirli aralıklarla hazırlanan güncellemeler kullanıcılar için büyük önem arz ediyor. Güncellemeler, telefonlara yeni özellikler kazandırdığı gibi zaman zaman güvenlik açıklarını da kapatabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların yayınlanmış en yeni sürümü kullanmaları son derece önemli.

Eğer telefonunuzu nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

Android

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi pek çok farklı marka tarafından kullanıldığı için güncelleme işlemi her akıllı telefonda değişkenlik gösterebiliyor. Markaların özelleştirmeleri sonrasında birbirinden ayrılan yazılımlar her telefonu farklılaştırıyor. Ancak güncelleme işlemi genel manada tüm Android telefonlar için benzer. Eğer bir Android telefona sahipseniz takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Telefon hakkında seçeneğine tıklayın.
 3. Telefon güncellemesi seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan ekranda üretici tarafından telefonunuz için yayınlanan son güncellemeler kontrol edilecektir. Mevcut bir güncelleme varsa bunu indirebilirsiniz. Eğer telefonunuz için bir güncelleme bulunmuyorsa cihazınız güncel uyarısını göreceksinizdir. İndirme işlemini başlattıktan sonra diğer adıma geçin.
 5. Güncelleme indirildiğinde telefonunuz yükleme işlemi için sizden onay isteyecektir. Hazır olduğunuzda güncellemeyi başlatın.
 6. İşte bu kadar!

iOS

Apple’ın iPhone modellerinde kullandığı işletim sistemi iOS tarafında ise işler Android’den çok daha kolay. iOS yalnızca Apple’ın üretmiş olduğu iPhone’larda kullanıldığı için güncelleme işlemi tüm modellerde benzer. Eğer bir iPhone sahibiyseniz takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel seçeneğine tıklayın.
 3. Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın.
 4. Telefonunuz en son güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecek ve yayınlanmış en yeni sürümü size sunacaktır. Eğer telefonunuz için herhangi bir yeni güncelleme yoksa iPhone yazılımınız güncel uyarısı ile karşılaşırsınız. Mevcut bir güncelleme varsa indirme işlemini başlattıktan sonra diğer adıma geçin.
 5. Güncelleme indirildiğinde yükleme işlemlerini başlatmak için iPhone sizden onay isteyecektir. Güncellemeyi onaylayın.
 6. İşte bu kadar!

Android ve iOS telefonlarınızın yazılım güncellemelerini yapmak işte bu kadar kolay! Bir sonraki rehberimizde görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir