Kapat
Genel 0

Rise Of The Tomb Raider Oyun İncelemesi

Rise Of The Tomb Raider, Crystal Dynamics tarafından geliştirilip yayıncılığını Square Enix ve Windows’un yaptığı 2015 yılında Xbox One ve Xbox 360 için çıkan aksiyon-macera türünde bir oyun. Oyun en başta Xbox özel olarak açıklansa da 2016 Haziran’da Windows için de çıkışını gerçekleştirdi ve Xbox kullanıcılarını kızdırdı. Bununla da yetinmeyen Microsoft oyunu Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration isimli özel bir sürümle Ekim 2016’da PS4 için de çıkardı. Yine bu adla 2018’de Linux ve Mac için de çıkışını gerçekleştirecek ve Xbox özel oyunu adıyla tanıtılan oyun 3 yıl içinde 4 kere çıkışını gerçekleştirmiş olacak.

Oyunda Divine Source isimli bir nesneyi arıyoruz ve bunun için de Kitezh isimli antik bir şehre bulmaya çalışıyoruz. Burası Moğolistan-Rusya yakınlarındaki yüksek dağlı ve karlı bir arazide. Hikaye bakımından spoiler vermeyeceğim için kısa birkaç cümleyle özetleyeceğim. Oyunun hikayesi bize ara sahnelerle anlatılıyor ve toplanan günlükler, antika eserler de hikayeye katkı sağlıyor. Hikaye bakımından hem Kitezh şehri ve oradaki peygamberi hikayesini dinlerken hem de bunun Lara Croft’un hayatıyla olan bağlantısını görüyoruz. Aynı zamanda Lara Croft’un şehri ararken yaşadıklarını da görüyoruz elbette. Hikaye güzel anlatılmış olmasına rağmen çok iyi olduğunu söyleyemem. Yine de hikayesi kötü bir oyun değil.

Oyun oynanış bakımında eski Tom Raider oyunlarına çok benzer. Yine ana görevlerde hızlı bir oynanışsa sahip. Bir yer veya bir şeylerden kaçarken atlıyor, koşuyor, yüzüyor ve aksiyona giriyoruz. Oyunun aksiyon mekanikleri bakımından başarılı olduğunu söyleyebilirim zira ben silah kullanmayı da ok kullanmayı da sevdim. Önceki Tomb Raider oyunlarından farklı olarak bu oyun bir de açık dünya teması eklemeye çalışmış ancak bunda başarılı olduğunu söyleyemem. Bu açık dünya zayıf olmasının yanı sıra keşfedilecek olan günlük ve eserler size sadece hikaye bakımından katkı sağlıyor ancak bu zahmete değecek bir hikayesi yok maalesef. Çok küçük bir açık dünyayla sanki ne yapacağını bilemeyen bir oyun olmuş. Açık dünya işi baydığı için direkt olarak ana görevleri oynadım ben. Silah geliştirmesi de iyi anlatılamamış ve oyun içinde gereksiz gibi duruyor. Hiç silah geliştirmeden de kolayca bitirmeniz mümkün. Benim önerim açık dünyayı unutp direkt ana görevleri yapmanız olacaktır. Açık dünya hiç dahil edilmeseydi daha iyi olacağını düşünüyorum.

Grafik bakımından gayet güzel bir oyun. Gerçekçi ve mekana uyan grafiklere sahip. Bazı yerlerde detaylar cidden ürkütücü olabiliyor. Sistem gereksinimleri ise normal bir AAA oyun kadar. Ben RX 570 ile 2K orta ayarlarda oynadım oyunu.

Oyunu indirimlerde 20 TL gibi bir fiyata almanız mümkün. Maalesef indirimsiz fiyatı olan 89 TL’yi hak etmediğini söyleyebilirim. Puanlamada da indirimsiz fiyatı dikkate alacağım.

Sonuç olarak oyun sadece ana görevlerden gidilirse hızlı oynanış ve aksiyona sahip, yeterli bir hikaye barındıran iyi bir aksiyon oyunu. İndirimlerde alınabilir. İsterseniz puanlamaya geçelim.

Oynanış (Son puanın %40’ı): 7/10
Hikaye (Son puanın %30’u): 7/10
Fiyat (Son puanın %20’si): 3/10
Grafik (Son puanın %10’u): 8/10
Ortalama puan: 6.3/10

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir