Kapat
Haberler 0

Office 2019 sadece Windows 10’da çalışacak

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Microsoft, yeni nesil Office 2019 yazılımının yalnızca Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışacağını açıkladı.

Geçtiğimiz gün şirketin resmî sitesinde yayınlanan bildiride Office 2019‘un beta uygulamalarının senenin ortasına doğru piyasaya çıkacağı bilgisi verildi. Beta sürecinin tamamlanmasının ardından Office 2019 yazılımı yılın üçüncü çeyreğinde satışa hazır hale gelecek. Ancak Office 2019 satışına başlandığında yalnızca Windows 10 ve Windows Server işletim sistemlerine sahip cihazlarda kullanılabilecek.

Bu, halen daha Windows 7 ve Windows 8.1 gibi eski işletim sistemlerini kullanan geniş bir kitle için kötü haber. Bu kişilerin Windows 10’a yükseltme yapması artık şart.

5 yıl destek paketiyle geliyor

Öte yandan Office 2019’a verilecek olan destek süresi de diğer yazılımlara göre birazcık kısa. Redmond merkezli Microsoft’un açıklamasında yazılımın 5 yıl standart desteğe ilave olarak 2 yıl da uzatılmış destek paketiyle satışa sunulacağı belirtildi. Standart destek süresi normal, ancak ek destek paketinin 2 yıl olması bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

Bu gelişmeler doğrultusunda Office 2019 yazılımına verilecek desteğin kesileceği net tarih 10 Ekim 2025 oluyor. Bu tarih aynı zamanda Microsoft’un Office 2016 yazılımı için verdiği desteği tamamen keseceği güne de denk geliyor.

Office 365 programında da değişiklikler var

Office 365 ProPlus yazılımının güncellenmiş sistem gereksinimleri de Microsoft’un açıklamasında yer aldı. Ek olarak Windows 10’un 1511, 1607, 1703, ve 1709 numaralı sürümlerini kullanan kurumsal veya öğrenci / öğretmen müşteriler için sunulan destek süresinde 6 aylık daha uzatmaya gidildi.

 

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir