Kapat
Microsoft'un Sanal Asistanı Cortana Nedir?
Windows 0

Microsoft’un Sanal Asistanı Cortana Nedir?

ABD’li teknoloji devi Microsoft’un popüler sanal asistanı Cortana nedir? İşte Cortana hakkında bilmeniz gereken her şey!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, Windows ürünü ile dünyanın dört bir yanında tanınıyor. Adını popüler işletim sistemi Windows ile duyuran şirketin ürünleri yalnızca bununla da sınırlı değil. Microsoft bu denli büyük bir teknoloji şirketi olmasını Windows’un yanı sıra sunmuş olduğu ürün ve hizmetlere borçlu. ABD’li şirketin popüler ürünlerinden birisi ise Windows ile yerleşik olarak gelen sanal asistan Cortana. Peki, Cortana nedir? İşte herkesin merak ettiği o sorunun cevabı!

Cortana Nedir?

Microsoft’un sanal asistanı Cortana, Windows işletim sistemi ile yerleşik olarak gelen bir çevrimiçi hizmettir. Apple’ın Siri’si ile aynı görevi gören Cortana, son yıllarda sanal asistanlara olan ilginin sonucu olarak Microsoft kullanıcıları için sunulmuştur.

Günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam eden uygulama, maalesef henüz ülkemizde hizmet vermemektedir. Eğer şu ülkelerden birisinde yaşıyorsanız Cortana’yı kullanabilirsiniz: Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Çin, Brezilya ve Japonya.

Microsoft, 2009 yılında gelecekte sanal asistanların yaygınlaşacağını öngörmüş ve çalışmalarına başlamıştır. 2009’da başlayan çalışmalar neticesinde Cortana, 2014 yılında kullanıma sunulmuştur. Bu yıllarda şirket Windows Phone telefonları üretmeye devam ettiği için Cortana, ilk etapta Windows Phone için yayınlanmıştır. Günümüzde ise aktif olarak Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde kullanılmaktadır.

Siri, Cortana ve daha pek çok firmanın sanal asistanları kullanıcıların hayatını kolaylaştırarak onlara daha iyi bir deneyim sunmayı hedefler. Cortana’nın da birinci amacı kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak ve günlük hayatlarında onlara yardımcı olmaktır. Microsoft’un sanal asistanı ile pek çok görevi sesli olarak yapmak mümkündür. Cortana size aylık maaş ödemediğiniz bir sanal asistanlık hizmeti sunar.

Peki siz Microsoft’un sanal asistan hizmetini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir