Kapat
Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü
Uygulama Çözümleri 0

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü

Bağlantınız gizli değil hatası alanlar buraya! İşte bir internet sitesine girmeye çalıştığınızda aldığınız o can sıkıcı hatanın çözümü!

Bir web sitesine ulaşmaya çalıştığınızda bağlantınız gizli değil hatası mı alıyorsunuz? O halde sorun ya sizden ya da karşı siteden kaynaklanıyor olabilir. Zira bu hata çoğu zaman sizin bilgisayarınızdan ya da sitedeki SSL sertifikasından kaynaklıdır. Bu nedenle hem kullanıcıların hem de web sahiplerinin yapması gereken bazı işlemler vardır. Aşağıdaki seçenekleri inceleyerek bu can sıkıcı sorundan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü

Bilgisayar Saatini Kontrol Edin

Sitelerdeki güvenlik sertifikaları, gerçek zamanlı doğrulama yapılmadığı zaman geçersiz hatası verebilir. Bu nedenle özellikle de Google gibi yüksek güvenirlikli sitelerde saatiniz gerideyse bu hatayı alabilirsiniz. Saati ve tarihi kontrol ederek yeninden deneyin. Bunun için Ayarlar kısmında ‘saat’ araması yapmanız gerekmektedir. Çıkan seçenekten saati ve tarihi kontrol edin. Eğer saati güncellemek için yetkiniz yoksa BİOS ayarlarına girerek saati değiştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayar açılırken marka logosu ekranında “F” tuşlarına basın. Genellikle F11 ve F7 tuşları kullanılır. Sonrasında açılan BIOS ekranından saati düzenleyebilirsiniz.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası İçin Tarayıcınızı Kontrol Edin

Eğer eski sürüm bir tarayıcı kullanıyorsanız sorunun kaynağı bu durum olabilir. Önce güncel sürüme güncelleyin, sonrasında durum düzelmezse farklı bir tarayıcıdan girmeye çalışın. Mozilla bu konuda sorun giderici rolünü üstlenmektedir. Google Chrome için ise mutlaka son sürümü kendi web sayfasından indirmeniz gerekmektedir. Diğer sitelerdeki dosyalar tehlikeli olabilir. Ek olarak Chrome ekranındaki sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayın. Buradan, “Ayarlar” kısmına girin. Ayarlar kısmının en altındaki “Chrome hakkında” kısmına girin. Burada Chrome, sizler için en güncel sürümü arıyor olacaktır. Kontrolü yapın ve bir sonraki aşamaya geçin.

Geçerli Olmayan Sertifikanızı Güncelleyin

Bu önerimiz web sitesi sahiplerine! Eğer sitenizde “Bağlantınız gizli değil.” hatası alıyorsanız bu tavsiyelere dikkat edin. Zira web sitenizin SSL geçerlilik süresi dolduysa kullanıcılarınız böyle bir hata alacaktır. Özellikle de “https” yönlendirmesine sahip sitelerde her sayfada bu durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle hosting firmanızla konuşarak sertifikanızı güncelleyin ya da https yönlendirmesini kaldırın. Bunun için FTP üzerinden .htaccess dosyasına veya WordPress kaynak dosyalarına göz atın.

Bağlantınız gizli değil hatasının bir diğer çözümü de hata yokmuş gibi davranmak. Eğer siteye güveniyorsanız ve sorunun kaynağını biliyorsanız en altta yer alan “Gelişmiş” butonundan “Yine de ilerle” seçeneğine tıklayarak uyarıya karşın siteye giriş yapabilirsiniz. Bu durumda başınıza gelecek her türlü tehlike sadece sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle siteden uzak durmanızda fayda olduğunu söyleyelim. Özellikle de böyle bir sitede kesinlikle özel bilgilerinizi yazmayın! Çünkü bu tür sitelere girilen bilgileri üçüncü taraf görebilir ve kaydedebilir. Bu durumda girdiğiniz şifreler ve kullanıcı adları karşı tarafa geçebilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir