Kapat
WhatsApp Ekran Görüntüsü Alma Engellendi!
Haberler 0

WhatsApp Ekran Görüntüsü Alma Engellendi!

Çok tartışılan WhatsApp ekran görüntüsü alma özelliği 2.22.22.3 sürümü ile yayınlandı! Artık kullanıcılar bir kez görüntülenen resimleri kaydedemeyecek!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların gizliliğine önem veren yeni özelliğini kullanıma sundu. Günümüz internet dünyasının en çok tartışılan konularından veri gizliliğine odaklanan uygulama, kullanıcıların kendisini daha güvende hissedeceği bir özellik yayınladı. 2.22.22.3 sürümü ile Android, iOS ve WhatsApp Web sürümlerinde kullanılabilir olan özellik çok tartışıldı. İşte o yeni özelliğin ayrıntıları!

WhatsApp Ekran Görüntüsü Alma Engellendi!

WhatsApp’ın sahibi Meta şirketinin başındaki popüler isim Mark Zuckerberg, sunulan yeni özelliğin kullanıcıların kendisini güvende hissetmesi için oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Ekran görüntüsü almayı engelleyen yeni özelliğin verilerinizi kötü amaçlı kişilerden koruması hedefleniyor. Peki özellik nasıl çalışıyor?

Resim

Bilindiği üzere WhatsApp bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlası. Uygulama içerisinde kişi, konum, dosya ve fotoğraf gönderme gibi pek çok seçenek mevcut. Bunlardan en sık kullanılanı ise pek çok kişinin tahmin edebileceği gibi fotoğraf ve video gönderimi. WhatsApp, fotoğraf ve videolar için Instagram’dakine benzer olarak bir kez görüntüle seçeneği sunuyor. Bu sayede kullanıcılar gönderdikleri fotoğrafların karşıdaki kişi tarafından ikinci kez açılmasını engelliyor.

WhatsApp’ın hayat kurtarıcı görünen bu özelliği şimdiye kadar mükemmel çalışmıyordu. Kullanıcılar bir kez görüntüle özelliğiyle gönderdiğiniz fotoğrafların ekran görüntüsünü alabiliyor, videoları ise ekran kaydı özelliğiyle kaydedebiliyorlardı. Üstelik bu durumlarda Instagram’dakinin aksine fotoğrafı gönderen kullanıcı da bilgilendirilmiyordu. WhatsApp, yeni sunduğu özellik ile bunun tamamen önüne geçti.

Artık WhatsApp’dan bir kez görüntüle olarak gönderdiğiniz fotoğraflar karşıdaki kişi tarafından ekran görüntüsü ya da video kaydı yoluyla kaydedilemeyecek. Bunu yapmaya çalışanlar hata mesajı ile karşılaşacak ve kullanıcı gizliliği en üst seviyeye taşınmış olacak. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların WhatsApp sürümlerinin 2.22.23.3 olması gerektiğini de belirtelim. Özellik Android ve iOS cihazların yanı sıra WhatsApp Web sürümünde de aktif.

Peki siz WhatsApp’ın çok tartışılan yeni özelliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir