Kapat
4K Video İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?
İnternet 0

4K Video İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?

YouTube, Netflix ve Disney Plus gibi platformlarda donmadan 4K video mu izlemek istiyorsunuz? 4K video için internet hızı ne olmalı? İşte cevabı!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyonlar ve monitörlerin ekran çözünürlükleri de artmaya devam ediyor. Bir süre önce 8K çözünürlüğün kullanılmaya başlandığı televizyon dünyasında 4K artık oldukça yaygın. Pek çok kişinin evindeki televizyonlar 4K ekran çözünürlüğünü destekliyor. Netflix, Disney Plus gibi platformlardaki 4K içeriklerin sayısının artmasıyla da birlikte artık 4K içeriklere erişmek son derece kolay. Peki, bu videoları izlemek için internet hızınız yeterli mi? Gelince cevabına birlikte bakalım!

4K Video İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?

YouTube, Netflix ve Disney Plus platformları 4K videolar için gereken en düşük internet hızlarını resmi kanallardan kullanıcılarla paylaşıyor. Bu bilgiler doğrultusunda 4K içerikleri akıcı olarak izlemek için platformlara göre en düşük internet hızınız şu şekilde olmalı:

YouTube için:

YouTube’da 1080p videoları akıcı şekilde oynatmak için internet hızınızın en düşük 5 Mbps olması gerekiyor. 4K çözünürlüklü videoları oynatmak için gerekli en düşük internet hızı ise 20 Mbps.

Netflix için:

Netflix, 1080p çözünürlüğünde standart videolar için 5 Mbps internet hızını yeterli görüyor. 4K videolar için bu değer 15 Mbps olarak açıklanmış.

Disney Plus için:

Disney Plus’ta YouTube ve Netflix gibi 1080p videolar için 5 Mbps internet hızına ihtiyaç duyuyor. 4K çözünürlükte ise diğer iki platformun aksine 25 Mbps internet hızına ihtiyacınız var.

YouTube, Netflix ve Disney Plus’a göre 4K videoları akıcı olarak izlemek için ihtiyacınız olan en düşük internet hızları bunlar. Ancak buradaki tek kıstas internet hızı da değil. Bazı servis sağlayıcıları Netflix gibi platformlardaki yoğunluğu azaltmak için bant genişliğini düşürebiliyor. Bu da her ne kadar internet hızınız yüksek olsa da videoları akıcı olarak izleyememenize neden oluyor. Eğer internet hızınız yüksek olmasına rağmen takılmalar yaşıyorsanız internet servis sağlayıcınızla görüşmenizde fayda var.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir