Kapat
Haberler 0

Kodak kripto para piyasasına giriyor: KodakCoin

Las Vegas‘ta düzenlenen CES 2018 Tüketici Teknolojileri Fuarı’na katılan Kodak, şirket olarak kendi kripto para birimlerini hayata geçireceklerini duyurdu. KodakCoin ismi verilen yeni para biriminin duyurusu bile borsada işlem gören Eastman Kodak hisselerinin yüzde 120 oranında prim yapmasına yetti. Bilindiği üzere ABD menşeli Kodak firması son dönemde hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramadığı için zor günler yaşıyordu. Kripto para birimi gibi yenilikçi bir alana giriş yapma niyeti, Kodak‘ın üzerindeki ölü toprağını kaldırmaya yönelik bir hamlesi olarak değerlendirildi.

ICO için hazırlıklar başladı bile

Initial coin offering (ICO) için Londra merkezli Wenn Media Group firmasıyla işbirliğine giden Kodak, aynı zamanda Bitcoin madencilerine de göz kırpmayı ihmal etmedi. Buna göre KodakCoin‘i tıpkı Bitcoin veya Ethereum gibi “kazabilmek” de mümkün olacak. Bunun için özel mining rigleri satışa sunmaya hazırlanan Kodak, madencilik donanımı Kashminer‘i de CES 2018‘de görücüye çıkardı.

Kodak‘ın ürettiği KashMiner yukarıda görülüyor. Şirketin New York’un Rochester semtindeki merkezinde KashMiner modellerinden meydana gelen mining rigleri inşa edilecek. Müşteriler Kodak’ın sunduğu madencilik servisini “kiracı” olarak kullanabilecekler.

Kodak efsanesi geri mi dönüyor?

2012 yılında iflasın eşiğinden dönen Kodak, aradan geçen süre zarfında hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Batarya, yazıcı ve hatta drone patentleri alarak hızlı yükselişini sürdüren Kodak şimdilerde Bitcoin ve Blockchain teknolojilerine odaklanarak gelecekte de sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor. Hisselerinin yüzde 120 oranında artışı, bunda başarılı olabileceğinin göstergesi gibi.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir