Kapat
Gündem 0

7 Yıl Önce 10.000 Bitcoin ile 2 Pizza Alıp, 100 Milyon Dolar Zarar Eden Adam

Bitcoin, 10.000 dolar barajını açma yolunda, meydana adı sanı bilinmeyen milyonerler çıkmaya, zamanında yatırım yapmayı düşünüp güvenemeyenler için pişmanlık dolu günler. En az kazandırdığı kadar da şanssızlığında destanını yazdı bitcoin. 7 yıl sonra yediğiniz iki pizzadan ağır bir biçimde pişmanlık duyacağınız aklınıza gelir miydi?


22 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz isimli bir geliştirici, 10.000 bitcoin kullanarak iki adet pizza satın almış ve bu olay, gerçek dünyada yapılan ilk bitcoin işlemi olarak kayıtlara geçmişti. Ancak Laszlo bitcoin’in
bu kadar çıkış yapacağını bilseydi, herhalde aç kalmayı göz alır, yine de o iki pizzayı satın almazdı. Zira, o zaman yaklaşık olarak 40 dolar değerinde olan 10.000 bitcoin, şu anda yaklaşık olarak 100 milyon dolara denk geliyor.

Hanyecz, konuyla ilgili olarak 2013 yılında The New York Times’a yaptığı açıklamada “O zamanlar bitcoin’in bir kıymeti yok gibiydi. Bu yüzden onları pizza ile değiş-tokuş yapma fikri inanılmaz bir şekilde iyiydi.
Hiçkimse onun bu kadar büyüyeceğini bilmiyordu” demişti. Ki 2013 yılında bile bitcoin’in en yüksek değeri 1.124 dolar olarak kayıtlara geçmişti.

22 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz isimli bir geliştirici, 10.000 bitcoin kullanarak iki adet pizza satın almış ve bu olay, gerçek dünyada yapılan ilk bitcoin işlemi olarak kayıtlara geçmişti. Ancak Laszlo bitcoin’in bu kadar çıkış yapacağını bilseydi, herhalde aç kalmayı göz alır, yine de o iki pizzayı satın almazdı. Zira, o zaman yaklaşık olarak 40 dolar değerinde olan 10.000 bitcoin, şu anda yaklaşık olarak 100 milyon dolara denk geliyor.

Hanyecz, konuyla ilgili olarak 2013 yılında The New York Times’a yaptığı açıklamada “O zamanlar bitcoin’in bir kıymeti yok gibiydi. Bu yüzden onları pizza ile değiş-tokuş yapma fikri inanılmaz bir şekilde iyiydi. Hiçkimse onun bu kadar büyüyeceğini bilmiyordu” demişti. Ki 2013 yılında bitcoin’in en yüksek değeri 1.124 dolar olarak kayıtlara geçmişti. Yani bitcoin’in o zamanki değeri, şu andaki değerinin yarısından bile azdı.

 

Şu sıralarda büyük bir yükselişte olan bitcoin’in değeri, bugün bir tanesi 10.000 dolar.

Bu arada Laszlo Hanyecz’in yaşadığı bu olayla ilgili ilginç bir de detay var. Hanyecz’in 10.000 bitcoin karşılığında iki pizza satın aldığı 22 Mayıs 2010 tarihi, her sene bitcoin kullanıcıları tarafından
Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor.

 

Berk Kurt {Berk Kurt}

iOS ve otomotiv hakkındaki ilgisiyle tüm tecrübelerini sitemiz için Aslantek okurları ile paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir