Kapat
Genel 0

İşinize yarayabilecek macOS uygulamaları bölümü

İşinize yarayabilecek güzel macOS uygulamaları

Bu yazımızda sizlere günlük hayatta işinize yarayabilecek küçük ama işe yarar programlardan bahsedeceğiz.

Bartender 2
 

Hayatımız boyunca bir çok uygulama bilgisayarımıza yükledik, yüklemeyede devam ediyoruz ve bu uygulamalar o kadar çok işimizi görüyorki onlarsız yapamaz olduk, bu durum menü çubuğumuzda o kadar çok simge birikmesine neden olduki, artık simgeler menü çubuğumuza sığmaz oldular yada bu simgeler arasında aradığımız simgeyi bulamaz olduk, Bartender 2 tam da bu sebepten muzdarip bir kişi tarafından yapılmış olacakki bu sorunu kökünden hallediyor,Uygulama öncelikle kendi simgesini menümüze yerleştiriyor ve ardından sizin görmek istemediğiniz bütün simgeleri kendi içinde saklıyor.
Eğer siz bu simgeleri görmek isterseniz bartender 2’nin simgesine tıklamanız yeterli oluyor.

Uygulamanın demo sürümünü aşağıdaki adresten buradan indirebilirisiniz;

CleanMyMac 3 

Mac’lerin diğer işletim sistemleri gibi kolay kolay yavaşlamadığını, 6-8 ayda bir “formata ihtiyaç duymadığını” söylememize gerek yok. Ancak yine de Mac de kullansak, arada bir temizlik yapmamız iyi olabiliyor. Artık kullanmadığımız uygulamalardan kalan artıklar, cache dosyaları, gereksiz dil destekleri, biriken çöp, log dosyaları ve daha bir çok şey Mac’imizi yavaşlatmasa da bizim için kıymetli olan disk alanımızı işgal edebiliyor. Bunları tek tek uğraşıp temizlemek elbette mümkün, ancak hepsine tek bir tıklama ile de dakikalar içerisinde elveda diyebiliriz.
Kullanması kolay, detaylı ve güçlü bir uygulama olan CleanMyMac, Mac’imizi tarıyor ve gereksiz dosyalardan hızlı ve basit bir şekilde kurtulmamızı sağlıyor.

Uygulamanın ücretsiz versiyonunu buradan indirebilirsiniz

iStatMini

 


Hemen hepimiz zaman zaman bilgisayarımızın o an neden kadar güç harcadığını, RAM’ imizin doluluk oranını merak etmişizdir, bu uygulama bildirim merkezinde çalışır ve anlık olarak işlemci, ram, hdd kullanımı gibi bilgileri görmemizi sağlar.Uygulamanın güzel yanı bildirim merkezinde çalışması, yani tek tıkla işlemci kullanımını görmüş oluyoruz.

uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

İstatMenu

 

İstatMini gibi bir uygulama fakat bu uygulama bildirim merkezinde değil menü çubuğumuda çalışıyor.Farklarından bahsedecek olursak bu uygulama öncelikle bize daha detaylı bilgiler veriyor.

Uygulama linkine buradan erişebilirsiniz.

Astropad

 

Astropad adı verilen bu uygulama iPad’ i çizim tabletine çevirerek tasarımcılara kolaylık sağlıyor.
Grafik tasarımıyla ilgilenenler için önemli bir etken olan çizim tabletleri piyasada yüksek fiyatlarda bulunuyor ve işin içine kalitede girince satın alması biraz zor olabiliyor. Mac ve iPad’ e yüklenen uygulamayla çalışan bu sistem, iPad’ e yapılan çizimleri birebir olarak Mac ekranına yansıtıyor. 60 FPS’ te çalışan uygulama herhangi bir gecikme olmadan çizimi anında Mac’ e aktarabiliyor.

iPad’in diğer bir artı yönü ise Retina ekranı oluyor. Yüksek çözünürlüğe sahip olan ekranı ile çizim yaparken her ayrıntı gözlemlenebiliyor.

Bu başarılı uygulamanın linkine buradan erişebilirsiniz.

Sizin için uygulamayı denedik;

Macbook görüntüsü

iPhone görüntüsü

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir