Kapat
Gündem 0

İphone 7′ nin üretim maliyeti ortaya çıktı..

Fiyatları dudak uçuklatan, satışa çıkarıldığı sene almak yerine bir ikinci el araba alabileceğiniz yeni iPhone modelleri ne kadara üretiliyor.

Zamanında iPhone 5 çıktığında Türkiye piyasasına 3.500 TL gibi bir ücrete girmişti. Daha sonra sırasıyla 5s, 6, 6s ve 7 hepsi bunun üzerine 100, 200 derken şimdi bir iPhone almak istediğimiz de 4700 ile 3700 TL arasında değişen fiyatlar söz konusu. Bu gibi ücretler ile evinize koltuk takımı, yatak odası veya yeni bir buzdolabı hatta ve hatta eski model 2. el araba alabilirsiniz. Bu kadar ücret verip bu telefonlar alınmalı mı? alınmamalı mı? Bunu sizlere anlatmayacağız. Bu herkesin kendi şahsi karar ve özgür düşüncesine kalmış bir şey. Gelelim bu dudak uçuklatan rakamlarla alınan iPhone’ ların maliyetine. En son çıkan ve şuanda en gözde model olan iPhone 7′ nin tanesi 292 dolar gibi bir maliyete üretiliyor. Bu miktarın içerisinde,

  • Ekran: 37 dolar
  • Batarya: 4 dolar
  • Kameralar: 26 dolar
  • Anakart: 74 dolar
  • Hoparlörler: 11.50 dolar
  • Gövde (telefonun kasası): 22 dolar
  • Diğer parçalar: 117,50 dolar

Bu seçenekler mevcut. Tabii ki Apple bize kaliteli bir ürün sunmakta. Bu da kaliteli malzeme kullanımı demek. Ama Apple ürettiği ve sattığı bir iPhone modelinden yaklaşık %39 kar elde etmekte. Bunun yanında çalışan ücreti, altyapı, yazılım ve pazarlama gibi bir çok gider daha söz konusu. Bunları eklediğimizde ne kadar bu kar oranı azalsa da ortada ciddi miktarlar dönüyor. Yaklaşık 600 – 700 gibi bir ücrete üretilen iPhone 7′ yi bizim vergiler ile birlikte almamız 3.700 TL’ yi buluyor. Bu durumdan ne çıkarılmalı söz sizde : )

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir