Kapat
Gündem 0

Facebook’ta ’BFF’ Skandalı

Facebook kullanıcıları bu paylaşımlara ‘BFF’ ya da başka bir şekilde yorum yaptığı zaman, tüm arkadaş listesi bu yorumları görebiliyor. Bu da hızlı ve ücretsiz reklam anlamına geliyor. Böylece sayfa sahipleri yapmış oldukları bu tarz ‘trol’ haberler ile erişimi arttırdıkları gibi ücretsiz bir şekilde reklamda yapmış oluyor.

Facebook veri skandalının ardından fırsattan yararlanmak isteyen kişiler, bazı aldatmacalı içerikler paylaşıyor.  Tek amaç kullanıcıların yorum yapmasını sağlamak. Peki yorum yapılmasını sağlamanın ne gibi bir yararı oluyor?

BFF’ ya da başka bir şekilde yorum yaptığı zaman, tüm arkadaş listesi bu yorumları görebiliyor.Hızlı ve ücretsiz reklam anlamına geliyor. Sayfa sahipleri yapmış oldukları bu tarz haberler ile erişimi arttırdıkları gibi ücretsiz bir şekilde reklamda yapmış oluyor.

Ancak Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazının yeşil olmasının hesabın güvende olduğu anlamına geldiği iddiası doğru değil. BFF, “best friend forever” (sonsuza kadar en iyi arkadaş) anlamına geliyor ve yeşil renge dönüşmesinin hesap güvenliğiyle bir ilgisi bulunmuyor. Facebook bazı kelimelere bu tarz  süslemeler sağlayarak, kelimenin tıklanabilir hale gelmesini sağlıyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir