Kapat
Bilgisayar Oyunlarında Karşımıza Çıkan FPS Nedir?
Oyun 0

Bilgisayar Oyunlarında Karşımıza Çıkan FPS Nedir?

Bilgisayar oyunlarında sıkça karşımıza çıkan ve oyunları ne kadar akıcı oynadığımızı gösteren FPS nedir? Neden önemlidir? İşte tüm merak edilenler!

Bilgisayar oyunlarında karşılaştığımız, oyunları ne kadar akıcı olarak oynadığımızı gösteren FPS pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle aksiyon oyunlarında büyük önem arz eden FPS değeri kimi zaman rakiplerinizin önüne geçmenizi bile sağlayabiliyor. Rakiplerinizi yakalayarak ya da kimi zaman onlardan bir adım öne geçerek iyi bir oyuncu olmak için ihtiyacınız olan şeylerden bir tanesi de FPS oluyor. Peki, bir oyuncu için bu kadar önemli olan FPS aslında neyi ifade ediyor?

Bilgisayar Oyunlarında Karşımıza Çıkan FPS Nedir? Neden Önemlidir?

FPS, First Person Shooter ya da Frames Per Second olmak üzere iki farklı anlamda da kullanılmaktadır. FPS (Frames Per Second) yani Saniyedeki Kare Sayısı, adından da anlaşılabileceği üzere oyunu ne kadar akıcı bir şekilde oynadığınızı gösteren değerdir. Bilgisayar ekranında her saniye gerçekleşen tam kare tarama sayısını ifade eden FPS’in yüksek olması ekrandaki görüntünün daha akıcı olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede oyuncu görüntüyü daha akıcı bir şekilde görebilmekte bu da hem daha güzel görüntü hem de daha iyi performans anlamına gelmektedir.

Geçmişte karşımıza çıkan ilk 3D görüntüye sahip bilgisayar oyunları yalnızca 6 FPS kare hızına sahipken bugün bu değer 300’ü geçebilmektedir. Bu durumda gelişen monitörlerin ve bilgisayar donanımlarının katkısı son derece fazladır. İyi bir bilgisayar oyuncusu olmak isteyen kişilerin yüksek FPS değerlerine sahip olması büyük bir avantajdır.

Bilgisayar oyunlarındaki ideal FPS değeri en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu sorunun detaylı bir cevabı bulunmaktadır. Akıcı bir oyun deneyimi elde etmek isteyen kişilerin 60 FPS ve üzerinde bir değer almaları yeterlidir. Daha yüksek FPS değeri aldığınız oyunlarda ise monitörünüzün Hz değeri devreye girmektedir. Zira 200 FPS aldığınız bir oyunda 60 Hz’lik monitör kullanmanız halinde gözle göreceğiniz değer 60 FPS’dir. Bu nedenle bu sorunun bir diğer cevabı ise ideal FPS değerinin monitörünüzün Hz değerine eşit olduğudur.

Peki siz oyunlarda ortalama kaç FPS görüyorsunuz? Sizce FPS oyunlarda bahsedildiği kadar önemli mi?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir