Kapat
Alman polisinden sosyal medya baskını
İnternet 0

Alman polisinden sosyal medya baskını

 

Bu yasanın ifade özgürlüğüne uygunluğu halen tartışılırken Alman polisi ülke genelinde eşzamanlı işlem düzenleyerek Facebook’ta nefret söylemlerinde bulunan 36 kişinin evine hakim düzenledi. Evine egemen düzenlenen şahısların büyük bir çoğunluğu siyasi görüşlerini aşırıcı (ayrı görüşlere hakaret edecek şekilde) bir anlayışla paylaşan kişiler oluşturdu. Polis keza farklı cinsel yönelimlere sahip kişileri korkutma ve taciz eden Facebook kullanıcılarının evine de dehşet söylemi zarfında egemen düzenledi.

 

Düzenlemenin Kapsamı Fazla Geniş 

Alman yasalarına göre sosyal ağ kullanıcıları yasadışı şeyler paylaştıklarında ve ırkçı söylemlerde bulunduklarında 5 yıla varan hapis cezasıyla karşı karşıya gelebiliyor. Ülkede halen tartışılan yeni sosyal ağ düzenlemesi nefret söylemlerini ortadan kaldırmayı amaçlasa da bazı uzmanlar bu düzenlemenin kapsamının çok geniş olduğunu ve anayasayla teminat altına alınan açıklama özgürlüğünü ihlal ettiğini düşünüyor.

 

Ayrıca Bkz.IBM, süperbilgisayarlarını hava durumunu tahmin etmek için kullanacak 

sosyal ağ şirketleri ise yasa tasarısına karşısında tepkili. Facebook ve Twitter yasa tasarısının orantısızı cezalar içerdiğini düşünüyor. Şirketler hem, böyle bir tasarının yasa haline gelmesi durumunda suç oluşturan almamak için illegal olmayan (ya da yasadışı olup olmadığı konusunda belli olamadıkları) içerikleri de zahmetsizce kaldıracaklarından üzüntü duyuyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir