Kapat
Genel 0

Akıllı Lastikler Geliyor

Kullanılacak olan sensörlerle daha akıllı hale gelecek olan lastikler hem yol ile ilgili bilgileri araçta bulunan diğer ekipmanlara aktaracak hem de arkanızdan gelen diğer araçlarla paylaşarak diğer araçlarında riskler hakkında önlem almasını sağlayacak

Lastik üretiminde başlanılan sensör kullanımı sonrasında ortaya çıkacak olan akıllı ürünler, güvenliğinizi yükseltirken sürüş maliyetinizi düşürmeye yardım edecek.

Continental AG Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Başkanı olan Felix Gress, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında otomotivlerde elektronik ve elektrikli çözümlerin yaygınlaşmasıyla paralel bir şekilde lastiklerin daha akıllı hale gelebileceğini belirtti.

Gress açıklamasında bu kapsamda lastiklerde sensör kullanmaya başlayacaklarını ve sensörle yolu inceleme, yoldaki durumu anlama imkanı da bulabileceklerini belirtti.

Ağır Fren Tertibatlarına İhtiyaç Olmayacak

Yaptığı açıklamasında araçlarda yer alan mevcut altyapı yüzünden ok ağır ve güçlü fren tertibatlarını kullanıldığını belirten Felix Gress, sensörlerin bulunduğu teknolojiyle birlikte bu tarz ağır fren tertibatlarını kullanmaya gerek olmadığını açıkladı.

Gress yaptığı açıklamasında; lastik içinde yer alan bilgiler sayesinde daha önce yavaşlamanın ve ağır teknolojileri kullanmadan durmanın mümkün olduğunu, anık ihtiyaçların hepsine cevap verecek bir sitemin öngörüldüğünü, o anda oluşan ihtiyacın sezinlenerek yoldayken lastiğin bir yanı kalktığı zaman veya kaydığında bu bilgi araçta bulunan diğer tertibatların devreye girmesini sağlayacağını belirtti. Aynı zamanda bu sistem sayesinde aracın yola tam basmasının, yol tutmasının veya aracın durmasının sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir