Kapat
Genel 0

Adil Kullanım Kotası Sonunda Kalkacak!

Adil Kullanım Kotası Sonunda Kalkacak! Beklenen oldu..

Daha öncede haberlerini yaptığımız AKK sonunda kalkıyor. BTK‘ nın uzun uğraşlar vererek kabul ettirmeye çalıştığı karar sonunda oldu. Halk kazandı ve istenen oluyor. Tabii ki hemen olmasa da AKK çok yakında tarih olacak. 2017′ ye girdiğimiz de aldığımız bu haber inanın bizleri çok mutlu etti. Avrupa ülkelerine baktığımızda internetin ücretsiz bile olduğunu görebiliyoruz. Bizim ülkemizde ise operatörlerin sömürge durumları oldukça canımızı sıkıyordu. AKK‘ sının dolması sonucu hızımızın yerlere düştüğü durumlarda adeta işkence çektiğimiz zamanlar yaşadık. Bu sorun artık bitiyor.

Peki ya ne zaman?

Adil kullanım kotası 31 Aralık 2018‘ de tarih olacak ve Türkiye 2019’ a hızı düşmeyen bir internetle girecek. Hala bu tarihin geç olduğunu düşünsekte en azından başarılı olunduğunu ve eninde sonunda gerçekleşeceğini hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda mobil ağlar içinde AKK kalkacak.

Şuanda bir değişim olacak mı?

Olmaz mı? BTK’ nın 2019′ a kadar ki kısıma kadar olan süreçte de bir çözümü var. Kullanıcıların sahip oldukları hıza göre düşüş sağlanacak. Bu liste ise şu şekilde;

4 Mbit/s – 8 Mbit/s arası artık 3 Mbit/s
8 Mbit/s – 16 Mbit/s arası artık 5 Mbit/s
16 Mbit/s – 24 Mbit/s arası artık 8 Mbit/s
24 Mbit/s – 50 Mbit/s arası artık 16 Mbit/s
50 Mbit/s – 100 Mbit/s arası artık 24 Mbit/s
100 Mbit/s – 500 Mbit/s arası artık 32 Mbit/s
500 Mbit/s – 1000 Mbit/s arası artık 64 Mbit/s

Bu sayede herkes ödediğini ve hak ettiğini kullanacak. Eşitsizlik olmayacak. Genel olarak artık 8-16 Mbit hız kullanıldığını düşünürsekte hızımızın 3 Mbit’ den 5 Mbit’ e artacağını söyleyebiliriz.

Bonus..

Ayrıca BTK‘ nın diğer kabul ettirdiği durum ise saatlerimiz gece 02:00′ ı gösterdiğinde sabah 08:00′ a kadar hiç bir şekilde hızımız düşmeyecek. Yani bu demek oluyor ki AKK‘ yı aşmışsak ve hızımız düşmüşse bile o saatler aralığında tekrar hızımızı rahatlıkla normal seviyesinde kullanabileceğiz. Yani Download ve Upload işlemleri için bu saat aralığını kullanabileceğiz.

Yeni kural yürürlüğe ne zaman girecek?

Sahip olunan hıza göre düşüş ve belirli saat aralıklarında AKK’ nin kalkması yeni yılda yürürlüğe tam olarak girmiş bulunmakta. Fakat BTK bu kuralı uygulamaları için operatörlere 1 Mayıs’ a kadar süre tanımış bulunmakta. Günümüz sömürgeci operatörlerinin de bu süreyi son dakikasına kadar kullanacağını düşünüyoruz. Tabii bizi şaşırtıp farklı bir işlem uygulamazlar ise. 🙂

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir