Kapat

Uninstaller Yazılımları Bilgisayara Zarar Verir Mi?

Yazılım kullanmak, kurulum yapmak ve onları kaldırmak gibi bazı şeyler gerçekten kendi derdini yaratıyor. İnsanlar bilgisayarına kurulum yaptıktan sonra bir şekilde sıkılıyor ya da sıkıldığı zaman kaldırmak istiyor. Bunu yaparken de sağlıklı olarak her program silinmiyor haliyle. Bu tarz durumlarla uğraşmamak için de IObit Uninstaller tarzı programlar kullanılıyor haliyle. Peki ama bu yazılımlar ne kadar güvenli? Ne kadar bunlara güveniyoruz ve nasıl bir kullanma seçeneği ile karşılaşıyoruz? Gelin bu konuya biraz göz atalım ve insanların beklentilerine çok daha yakından ulaşalım.

Bu yazıda öğrenecekleriniz:

  • Program silmek için ekstra yazılım kullanmak gerekli mi?
  • IObit Uninstaller ya da benzeri yazılımların zararı var mı?
  • Program silme yazılımlarının denetim masasındaki silme seçeneğinden farkı nedir?
  • Silinme işlemi sonrası bilgisayarda sorun yaratabilir mi?

Bu içeriklere başlarken yukarıda yer alan başlıkları detaylı olarak sizlere sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi insanların kolaylıkla kullandığı programlar, genellikle denetim masası üzerinden kaldırılabiliyor. Bazı yazılımlar da inatla bilgisayarınızdan silinmemek için diretebiliyor. Bu tarz durumlarda yapılması istenen şey aslında ekstra yazılımlar ile durumu çözebilmek ve çok daha hızlı bir şekilde bu kaldırma işlemini yoluna koymak.

Peki ama bunun zararları nedir? Ya da bu işlem bilgisayara bir zarar verir mi? IObit Uninstaller ya da benzeri yazılımların bilgisayarımıza ne gibi zararı vardır? Aslında hepsinin kendine has sorusu cevabı olsa da, insanların merakını cezbetmesi açısından genelleme üzerinden de hareket edebiliyoruz.

Gelin sizin için hazırladığımız ve ön plana çıkardığımız, derlediğimiz bu listeye bakalım ve nasıl bir yol haritası çizdiğimize göz atalım. Hazırsanız başlıyoruz!

Program silmek için ekstra yazılım kullanmak gerekli mi?

 IObit Uninstaller

IObit Uninstaller

Program silmek adına genellikle bilgisayarda farklı uygulamalar kullanılabiliyor. Özellikle sağlıklı bir kurulum durumu olmayınca insanlar işlerini daha kolay çözmek isteyebiliyor. Çünkü bir program bazen isteğimiz dışında inebiliyor. Diyelim ki bir yazılım indiriyorsunuz ya da bir başka dosya. Bu esnada dosya içinde çıkan ve otomatik olarak kurulum dosyası ile inen programlar oluşuyor. Bu yüzden de program silerken insanların isteklerine de farklı şekilde çözümler üretiliyor. Program silmek adına tek yapılması gereken bu çözümleri ön plana çıkarmanız olacaktır.

Program silmek için ekstra yazılım kullanmak genellikle gerekmiyor. Ama bazı dosyalar bilgisayardan kalkmamak için C klasörünün içerisine farklı dosyalar bırakıyor ve bu sayede yine veri toplama işlevi olarak bu süreçler ilerliyor. Bir de unistall dosyalarını kaldıran yazılımlar var. Bazı uygulamalar kendini silmek için gerekli yazılımı bırakmadığı için denetim masası üzerinden dosya kaldıramıyorsunuz. Burada da bu seçenekler ön plana çıkarılıyor. Bu yüzden ekstra yazılım kullanmak gerekebiliyor. Ekstra yazılım ile ilgili en azından dosya kaldırma programı olarak sunulan yazılımlar da var. Bu yüzden de ekstra yazılımlar gerekli olabiliyor. Tabii ki bunu da dikkatli kullanmak şartı ile. Çünkü insanlar yazılımları sağlıklı kaldırmayınca pc üzerinde de sorunlar yaşanabiliyor.

IObit Uninstaller ya da benzeri yazılımların zararı var mı?

 IObit Uninstaller zararlı mı?

IObit Uninstaller zararlı mı?

Iobit uninstaller ya da benzeri yazılımlar aslında bilgisayarınıza doğrudan bir zarar vermiyor. Bu yüzden de kişiler için beklentiler değişken bir dilde sunuluyor. Ama doğrudan IObit Uninstaller ile ilgili olarak konuşacak olursak bu yazılımla ilgili teknik hataların olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda driver sorunları yaşanabiliyor. Bu yüzden Chipset sürücüleri için bazı sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin yarım kaldırılıyor dosya ve bu da bilgisayarınız açılırken gereksiz hatalar gösterebiliyor. Tabi sonradan sorunlar çözülüyor ama yine de bir şekilde can sıkıcı oluyor.

Güncel sürücülerden tutun da söz konusu eski sürücüleri ortaya çıkarıncaya kadar pek çok seçimi ve beklentiyi tek bir tıklama ile ön plana çıkarabilirsiniz. Çünkü yazılımlarla ilgili insanların aklında kalan sorunlar olabiliyor. Bazı anti virüs yazılımları bu uygulamaları virüs olarak görüyor. Bunun da sebebi yukarıda söylediğimiz gibi yazılımların (özellikle IObit Uninstaller için) hata veriyor olması. Bu durum zaten genel olarak bir virüs algısı yaratıyor. Bu da crack yapılarak kullanılması gerektiği anlamına geliyor.

Program silme yazılımlarının denetim masasındaki silme seçeneğinden farkı nedir?

 IObit yorumları

IObit yorumları

Denetim masası ile dosya silmek doğrudan dosyanın kendi kaldırma yazılımını çalıştırdığı için temiz bir kullanım sunuyor ve dosyayı doğrudan bilgisayarınızdan kaldırıyorsunuz. Bu yüzden de kalan dosyaları en son bilgisayarı yeniden başlayarak temizliyor. Bu durum da pek çok kolaylık sağlıyor. Lakin bazı programlar var ki bu yazılımlar bir şekilde sistemden kalkmıyor. İşte burada da alternatif yazılımlar giriyor.

Sistemi içten içe bir şekilde çürüttüğü iddia edilen bu dosya kaldırma programları kişisel olarak da tercih edilebiliyor. Burada aslında sorun biraz da seçilen yazılımla ilgili. Çünkü bir şekilde sistem ağırlaştırdığını söyleyebiliriz. Genellikle kullanıcıların deneyimi bu uygulamaların bir şekilde sistem yavaşlattığı yönünde oluyor. Bu da format ihtiyacı getiriyor haklı olarak. Formattan sonra da bilgisayar sağlıklı çalışıyor ama yine bu tarz programlar kullanılınca yine uzun vadede ağırlık hissedilmeye başlanıyor.

Silinme işlemi sonrası bilgisayarda sorun yaratabilir mi?

yazılım silme programları zararlı mı?

yazılım silme programları zararlı mı?

Iobit yazılımları olarak bilinen bu programlar, dosyanın kaynak halini bulamayınca bir şekilde silme işlemini yapmak için alfabetik sıra kullanıyor ve yanlış dosya silme sürecine kadar iş uzayabiliyor. Bu da haliyle farklı bir silme işlemi getiriyor ve çalışan programlarımız en azından birkaçı çalışmamaya başlıyor. Bu duruma dair güçlü ve özverili bir yapıda ilerleyen her türlü seçeneği ve beklentiyi kişisel olarak kullanabiliyoruz. Genel olarak bakacak olursak bu yazılımlar iyidir, güvenlidir ve sağlıklıdır lakin bu durum herkes için bir sorun teşkil etmiyor. Sonuna kadar güvenilmez bir yapısı da olduğu için kesinlikle kişisel beklentilere göre ilerleme yaşatmak gerekiyor.

Uygulama seçimlerinde kısa bir tarama yaparak, indireceğiniz ıobit uygulamalarına bakabilirsiniz. En azından yorumlar üzerinden tercihlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bu sayede çok daha doğru bir çalışma yapmış olacaksınız. Burada aşama aşama büyüyen ve kaliteli bir kullanım sağlayan tercihler ön plana çıkacak. Bir de şu var ki ıobit programları ile ilgili yorumlar bulunuyor. Bu yorumlar herkes için kolay ve hızlı bir çalışma üretebiliyor.

Bu çeşit programlar yaptıkları işler ve fonksiyonları bakımından kullanımlarında bilhassa dikkat edilmesi gereken ve tedbirli olunması gereken programlardır. Yoksa riskli sonuçlar ortaya çıkarabilirler. Programların kullanılması öncesi yedekleme yapmak ve diğer geriye dönüş imkanları oluşturmak ile alakalı programları sürekli güncel bulundurmak en başta gelen tedbirlerdir.

 

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir