Kapat
Türk oyun sektöründen yarım milyar dolarlık ihracat rekoru
Oyun 1

Türk oyun sektöründen yarım milyar dolarlık ihracat rekoru

 

 
Ülkemizdeki sayısı çabucak artan ve bundan böyle 30 milyona ulaştığı tahmin edilen oyuncu kitlesini değer biçmek için Türk oyun geliştiricilerinin de önemli bir çaba verdiği görülüyor. Bu çabaların sonucunda Türk oyun sektörü toplamda 755 milyon dolarlık bir hasılata ulaşarak 2015 yılına kıyasla kazancını yaklaşık yüzde 63 arttırırken sektör namına bir diğer sevindirici haber de ihracat rakamlarından geldi.

 

Dev Pazarda Büyük Hedefler 

Dünyada 110 milyar dolarlık dev bir pazar haline gelen oyun dünyasında kendini duyurmak isteyen Türk oyun sektörü geçtiğimiz sene ihracatını 2015’e kıyasla yüzde 25 arttırdı ve toplamda 500 milyon dolarlık ihracata imza attı. Bu ihracata ulaşılmasının arkasından yerli oyunların ve oyuncuların tanıtımı ve yerli oyun ekosisteminin geliştirilmesi için destek veren Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği(TOGED) ilk olarak edinmek üzere Ekonomi Bakanlığı ve diğer ulus kurumlarının verdiği takviye yatıyor.

 

Hem Bkz.AMD Radeon RX 580 hız aşırtma rakamları ortaya çıktı 
Crytek, TaleWorlds, Gram Games gibi geliştirdikleri oyunlarla hem yurt içinde ayrıca de yurt dışarıda adını duyurmayı başaran oyun yapımcılarının da üyesi olduğu TOGED’in toplamda 25 üyesi bulunuyor. Okullardaki tanıtım etkinlikleri ve sektördeki isimleri bir araya geldiği toplantıları da aranjör TOGED, 10 milyar dolarlık ihracat rakamı hedeflerken bu hedeflere ulaşılması için geçtiğimiz sene olduğu gibi (artarak devam eden) bir devlet desteği gerektiğini vurguluyor.

 

Devlet Desteği Fazla Önemli 

Ekonomi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle oyun sektörüne karşın desteğin devlet politikası haline geldiğini bildiren TOGED Idare Heyeti Başkanı Ali Erkin 10 milyar dolarlık hedefe ulaşma sürecinde bu desteğin süreceğine inandıklarını açıklama etti. 

 

Ali Erkin, TOGED’in Türkiye’de oyunla ilgili ekosistem ilerletmek ve Türk oyun geliştiricilerin yanı sıra tanıdık olmayan geliştiriciler ve stüdyoların da Türkiye’de incelemeler yapmasına imkan sağlamak gibi bir misyonu olduğunun da altını çizerken bu sayede yerli insan kaynağının sektörde tecrübe kazanabileceğini dile getirdi.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir