Kapat
Tizen OS açıklarla dolu
Mobil 0

Tizen OS açıklarla dolu

Samsung’un MeeGo işletim sisteminden miras alarak geliştirdiği Tizen OS işletim sistemi, bugün firmanın o kadar fazla ürününde tepe gösteriyor. bununla birlikte işletim sisteminde dokunulmamış öyle çok açığın olduğu ortaya çıktı.

 

Açıklar fazla kritik

 

Samsung’un zeki televizyon, zeki saat, akıllı telefon gibi ürünlerinde kullandığı Tizen OS önümüzdeki dönemde araç içi davet sistemlerinde de tepe göstermeye hazırlanıyor. Topluluk bir ekosisteme sahip olan Tizen OS platformunun büyük açıklar barındırması büyük bir tehlike anlamına geliyor.

 

Emniyet araştırmacılarının raporlarına tarafından Tizen OS platformunda 40’dan fazla ilk gün açığı yer alıyor. Bunların manâlı bir kısmı sistemin ve kişisel önemli verilerine ele geçirilmesine yol açacak değin tehlikeli.

 

Ayrıca Bkz.Alcatel’in yeni telefonu ön ve arkada çift kameraya sahip

Açıklardan en önemlisi Tizen başvuru mağazasında yer alıyor. Kolaylıkla aşılabilen bu açık doğruca hackerlar tüm cihazlara zararlı yazılım barındıran uygulamalar gönderme imkanına sahip. Öteki bir açık ise SSL katmanının ara sıra faizsiz ülkü gelmesi ile ilgili. Bu durumda kullanıcıların kritik verileri şifrelenmeden gönderiliyor.

 

Daha önce de Wikileaks belgelerinde Samsung Tizen televizyonlarının USB üzerinden zahmetsizce hacklenebildiği ve kullanıcıların izlenebildiği gündeme gelmişti. Laf konusu açığın hemen şimdi saptama edilen grubun içerisinde olduğu tahmin ediliyor.

 

Şimdilik Samsung kadar üretilmiş devlete ait bir tanımlama yok oysa mutlaka bu açıklara bir müdahale yapılması gerekiyor zira kullanıcıların kendilerine karşın alabilecekleri önlemler fazla sınırlı. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir