Kapat
BlackBerry, akıllı telefon sektöründe bütün anlamıyla dibi gördü
Mobil 1

BlackBerry, akıllı telefon sektöründe bütün anlamıyla dibi gördü

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte çok eskiden yüzde 20 olan pazar payını hızlı bir şekilde kaybetmeye başlayan BlackBerry, sektörde kuvvet günler geçirmeye devam ediyor. Daha önce zeki telefon sektöründen ayrılacağını açıklayan lakin bir türlü sektörden tam anlamıyla çekilmeyen şirket, Gartner kadar paylaşılan işletim sistemi uygulama verilerine göre 2016’nın son çeyreğinde yüzde 0 pazar payına sahipti.
 

BlackBerry’nin düşüşü, iOS ve Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonların sayısının artmasıyla gerçekleşti. İki işletim sisteminin toplam pazar payı yüzde 99.6 oranına yükselerek tüm zamanların en büyük değerine ulaştı.

 

BlackBerry’nin yüzde 0 pazar payına sahip olması, 3 aylık süreçte BlackBerry’nin işletim sistemini kullanan hiçbir cihazının satılmadığı anlamına gelmiyor. Zeki telefon üreticisi, 2016’nın son çeyreğinde takriben 208.000 aygıt satışı gerçekleştirdi ve muhakkak ama bu sayıya BlackBerry kadar üretilen, Android işletim sistemini kullanan zeki telefonlar dahil değil.

 

Windows Phone da düşüşte

iOS ve Android’in yükselişe geçmesi, BlackBerry’nin yanı sıra Windows Phone’u da kötü yönde etkiledi. Geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde az daha yüzde 0.3 pazar payına sahip olan Windows Phone, 2015 senesinin aynı döneminde yüzde 1.1 pazar payına sahipti. Microsoft, bu dönemde takriben 1.090.000 aygıt satmayı başardı. 2015’in son çeyreğinde ise 4.395.000 cihaz satmıştı.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir