Kapat
Android telefonlara satışa sunulmadan önce virüs yüklendiği ortaya çıktı
Mobil 0

Android telefonlara satışa sunulmadan önce virüs yüklendiği ortaya çıktı

 

Checkpoint isimli emniyet firması kadar hazırlanan son rapor epeyce ilginç bir olayı gün yüzüne çıkardı. Buna kadar Android işletim sistematik cep telefonlarına, hemen şimdi satışa sunulmadan önce kişisel verileri tehlikeye atan ve sık kullanılan uygulamalara bulaşabilen farklı alanlara yönlendirilmiş virüsler yüklendiği tespit edildi.
 

Ayrıca Bkz.Türkiye’nin internet hızı muhakkak oldu: Dünyada kaçıncı sıradayız?

Samsung, Asus ve LG gibi popüler markaların da yer aldığı toplam 36 cihazda kötü niyetli yazılımlar belirlendi. Araştırmada yer alan bilgilere tarafından bahsi geçen zararlı uygulamaların telefon açıldığı ilk anda aktifleştiği ve kullanıcıyı izlemeye aldığı söyleniyor. Gerçekleştirilen incelemelerde virüslerin üreticiler kadar ROM’lara yüklenmediği, bölüştürme zincirindeki ya da öteki üçüncü parti kişiler kadar satışa sunulmadan önce cihazlara yüklendiği ifade ediliyor.
 
 
Checkpoint ismini açıklamadığı bazı yayma şirketlerinden alınan cihazlarda bu problemin görüldüğünü, doğrudan markalardan satın alınan ürünlerde ise herhangi bir problemin yaşanmadığını dile getiriyor. Listede son dönemin gözde telefonlarından olan Galaxy S7‘nin de yer alması endişeleri artırıyor. Satıcı ve alıcı arasındaki tedarik zincirinde yaşanan bu durum sonrası kullanıcıların herhangi bir yedekleme yapmadan orijinal ROM yüklemeleri ve cihazlarını güvenlik taramasından geçirmeleri öğüt ediliyor.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir