Kapat
Firefox OS yolun sonuna geldi
Mobil 0

Firefox OS yolun sonuna geldi

Mozilla’nın tarayıcı pazarının ötesine devretmek için yaptığı en kayda değer saldırı olarak görülen Firefox OS mobil işletim sistemi kendisini bekleyen sondan kurtulamadı. Vakıf geliştirici ekibi işten çıkarıyor.

 

Rekabete direnemedi

 

Firefox OS, gelişmekte olan ülke pazarlarına ucuz zeki telefonlar sunmak için yola çıkmıştı. O dönem standart işletim sistematik telefonlar hala ilgi görüyordu ve antre seviyesi Android telefonların fiyatı da azıcık yüksekti.

 

Mozilla bu boşluğu iyi değerlendirerek böylece fazla operatör ve üretici ile ortaklık yaptı. Manâlı pazarlarda satışa sunulan Firefox OS ayrıca bir dilekçe ekosistemi de oluşturdu. aynı zamanda işler yolunda gitmedi.

 

Çinli fiyat-performans telefonlarının pazara adım atmaya başlaması ve Android One gibi programlar Firefox OS platformunun önemini kaybetmesine niçin oldu. Geçen yıl vakıf akıllı telefon pazarından çıktıklarını ve televizyon pazarına odaklanacaklarını belirtmişti.

 

Vakıf içerisinden gelen bilgilere göre Firefox OS ayrıntılarıyla iptal ediliyor. Bölümde çalışan 50 kişi ile yollar ayrılacak. Platformdan sorumluluk sahibi başkan yardımcısı Ari Jaaksi ve yazılım şefi Bertrand Neveux da görevlerinden ayrıldı.

 

Keza Bkz.Facebook 2 milyar kullanıcı hedefine yürüyor

Mozilla bundan böyle farklı projelere odaklanmak istiyor. Amazon Alexa sanki Vaani ses algılama projesi, kişisel verileri yerel olarak gizleme projesi Pipsqueak, kompleks cümleleri algılayabilen Voicebank projesi bunlar arasında. Ayrıca internet tarayıcısının düşen tatbik oranlarını yenilenmek da projeler aralarında. Firefox OS bölümünden ayrılan bazı çalışanları bu projelere geçiş yaptığı açıklama ediliyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir