Kapat
Facebook ücretli haber aboneliği uygulamasından gelir istemiyor
İnternet 0

Facebook ücretli haber aboneliği uygulamasından gelir istemiyor

 

Sosyal Ağ devini bu karara zorlayan en büyük niçin, haber yayıncılarının artık masraflarını karşılamakta zorlanması ve Google, Facebook gibi ağlar yüzünden para kazanamadıklarını bahis etmesi. Facebook bu dilekçe kararının, yayıncıların talepleri doğrultusunda alındığını açıklayarak bu durumun altını çizmişti. Gelen son haberler ise Facebook’un ücretli abonelik servisinden bir kazanç elde etmeyeceği ve bütün abonelik gelirlerini yayıncılara bırakacağı yönünde. 

 

Gelirin Tamamı Yayıncıya Gidecek 

Facebook’un haber ekibinin lideri olan Campbell Brown konuyla ilgili olarak yaptığı son açıklamasında “Nitelikli gazetecilik maliyetli bir meslek.” dedi ve aboneliğin nasıl işleyeceğini açıkladı. Brown’un açıklamasına göre herhangi bir yayıncının içeriklerine ulaşmak isteyen kullanıcılar, aidat ödemek için yayıncının kendi web sitesine yönlendirilecek ve abonelik ücretinin tamamını yayıncıya aktaracak. Bu süreç her tarafında Facebook ise ödemeden herhangi bir aidat kesintisi yapmayacak. 

 

Keza Bkz.Amazon ikinci çeyreği fena kapattı: Bill Gates baştan dünyanın en varlıklı insanı 
Son açıkladığı parasal raporda gelirlerinin yüzde 80’ini reklamlardan elde ettiğini ifade eden ve yeni kazanç modelleri oluşturmak zorunda olduğu açıklanmış Facebook’un bu hamlesi oldukça şaşılacak. Şirket ücretli haber aboneliğini başlatacağını duyurduğunda o kadar fazla kişi bu hizmetin, Facebook’un kârlılığını sürdürmesi için oluşturulduğunu düşünmüştü ancak şirket herhangi bir abonelik ücreti ya da kullanıcıların okudukları içeriklere dair veri bilgisi almak istemiyor. 

 

Farklı Gelir Modelleri Olabilir

Tabi şirketin bu açıklaması Facebook’un bu işi hiçbir aidat almaksızın yapacağı anlamına gelmiyor. Şirketin Anlık Makaleler kısmında bir takım reklamlara yer vererek ya da haber aboneliğinden faydalanan yayıncılardan bu hizmet karşılığında ücret alarak gelir elde edebileceği düşünülüyor 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir