Kapat
Google arama sonuçlarına sinir bozucu bir özellik ekliyor
İnternet 0

Google arama sonuçlarına sinir bozucu bir özellik ekliyor

Google’ın arama sayfasında daha önce Facebook ve Twitter gibi platformlarda gördüğümüz, asap bozucu bir nitelik test edilmeye başlandı. acilen film ve TV dizileri hakkında arama yapılırken sağ kısımdaki veri panelinde görünen fragmanlar otomatik olarak oynatılıyor. Yani Google, arama sonuç sayfasını yüklerken ilgili videoyu da otomatik olarak çalmaya başlıyor.
 

Hem Bkz.Microsoft’tan beklenmeyen hamle: Windows telefonlara yeni özellik geldi

Arama sonuçlarıyla bağlantılı videoların sesi kısık şekilde oynatıldığını görüyoruz. Ayrıca yalnızca bir kere otomatik oynatıldıklarını belirtelim, yani sonsuza dek tekrarlamıyorlar. Garip olan şey ise bir takım film veya dizi fragmanlarınin yapımcıya ait resmi hesaplar yerine ayrı YouTube hesaplarından alınması. Dolayısıyla bu otomatik oynatılan videoların gelecekte bir reklam kazanç birimi olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Örneğin şirket konuyla ilgili videoların belirli arama sonuçlarında gösterilmesi için ücret talep edebilir. Otomatik oynatılan videolar acilen The Lego Ninjago Movie ve Justice League gibi kayıtlı aramalarda ortaya çıkıyor. İyi haber ise videoların reklam yasaklayıcı gibi eklenti yüklenmiş tarayıcılarda otomatik olarak oynatılmaması.
 

Google uygulaması da videoları otomatik oynatıyor

Aynı özellik mobil platformdaki Google uygulamasında da kendini göstermiş durumda. Arama sonuçlarındaki video önizlemelerinin otmatik şekilde oynatılmasını sağlayan bu fonksiyon ayarlar bölümünden kapatılabiliyor. Google uygulamasının açarak sol üstteki üç astarlı menüye dokunup Ayarlar> Video bölümüne girerek otomatik oynatma seçeneğini kapatabilirsiniz.
 
Google bu özelliğin arama sonuçları sayfasında test edilmeye başlandığını onaylamış durumda. Arama devi yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımızın arama deneyimini geliştirmek için durmadan denemeler yapıyoruz, fakat şu lahza duyuracağımız bir planımız değil” dedi. RAM tüketimi arttıran ve kota yiyen otomatik oynatma özelliğinin yalnızca test aşamasında kalmasını ve gerçeğe dönüşmemesini umuyoruz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir