Kapat
Android, işletim sistemi pazarında Windows’u geçmek üzere
Mobil 1

Android, işletim sistemi pazarında Windows’u geçmek üzere

Akıllı cihaz uygulama alışkanlıkları son 10 yılda müthiş bir değişim gösterdi. Özellikle mobil tarafta pazarın hakimi isimlerinin adı piyasadan seri bir şekilde silinirken iOS ve Android gibi yeni isimler hayatımıza dahil oldu ve pazarın mutlak hakimi haline geldi.

 

Ayrıca Bkz.Apple: Wikileaks belgelerindeki açıkları zaten düzeltmiştik 

Özellikle Android’in internete bağlanabilen her cihazda olma noktasındaki ricası, dengeleri de önü alınmaz bir şekilde değiştirmeye başladı. StatCounter’ın bugün yayınladığı Şubat 2017 raporları da sürece ışık tutma noktasında kritik tartı taşıyor. Görülen o ancak Android, 2017 yılı içerisinde internete erişimi yer alan tüm cihazlar içinde en çok kullanılan ad haline varmak üzere.

 

2012 yılında %80’in üzerinde bir hakimiyeti varken (oysa o dönemde Android’in payı %2 seviyelerindeydi) internete erişimi noktasındaki önceliklerin telefonlara, tabletlere ve hatta televizyonlara kayması, Android’in daha çabuk bir ivmeyle büyümesine, toplamda da Windows’un önüne geçmesine zemin hazırlamışa benziyor. Şubat 2017 itibariyle Android %37.42, Windows ise %38.59 bir orana sahip. Üçüncü sıradaki iOS ise %12.99’luk bir paya ulaşmış durumda.

 

Ülkemizde ise durum biraz daha ayrı. StatCounter’a kadar Türkiye’de Android, Windows’u geçtiğimiz sene mayıs ayında geride bıraktı. 2017’de ise %50’nin üstünde bir rakama ulaşmış durumda. Bu durum fiilen mobil aygıt kullanımının ülkemizde nasıl bir noktaya geldiğinin de hoş bir göstergesi bununla birlikte.

 

StatCounter bu verileri her ay 15 milyardan pozitif sayfayı inceleme ederek oluşturuyor ve toplumun geneli için bir kesit oluşturmaya çalışıyor. Dünya genelinde toplamda 2.5 milyondan pozitif web sitesi, bu istatistikler için dolambaçlı ya da doğrudan yollarla data sağlıyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir