Kapat
Android telefonlar, iPhone’dan daha az bozuluyorlar
Mobil 1

Android telefonlar, iPhone’dan daha az bozuluyorlar

 

Blancco Technology Group, Android ve iPhone kullanıcıları arasındaki gerginliği artıracak yeni araştırma sonucunu paylaştı. Bu araştırmaya göre Android işletim sistemini kullanan telefonlar, iPhonelardan daha eksik bozuluyor.
 

Bir süredir uyumlu bir şekilde yapılan araştırma, geçtiğimiz senelerde iPhone’un büyük bir farkla önde olduğunu gösteriyordu. 2015 senesinin son çeyreğinden beri düşüşte olan iPhone, yapılan araştırmalara tarafından o dönemlerde sadece yüzde 15 biçimsizleşme oranına sahipti. Son yapılan araştırmaya (2016’nın sonunda yapılmış) tarafından ise bu oran yüzde 62’ye yükseldi. öte yandan Android telefonlar, iPhone’un yalnızca yüzde 15 bozulma oranına sahip olduğu dönemde yüzde 85 oranında bozuluyordu. Yapılan son incelemeler, bu oranın yüzde 47’ye dek gerilediğini ve Android’in liderliği ele geçirdiğini gösteriyor.

 
Ayrıca Bkz.Google’ın yeni mobil işletim sistemi Android Oreo olabilir 
 

Blancco, araştırmalarındaki “biçimsizleşme” kelimesini “tamir edilemeyecek dek ciddi performans sorunları” olarak tanımlıyor. Bu tanınma göre iPhone 6, bütün iPhone modelleri aralarında en çok bozulma oranına sahip olan cihaz. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi iPhone 6, bambaşka dönemlerde en fazla bozulan telefon olmuş.

 

Android tarafında ise Samsung tarafından üretilen akıllı telefonlar başı çekiyor. 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 43 deformasyon oranına sahip olan Samsung, senenin üçüncü çeyreğinde bu oranı yüzde 11’e dek düşürmeyi başarmış.

 

Paylaşılan veriler arasında telefonların bozulmasına niçin olan sorunlar da yer alıyor. Sorunlar aralarında en yüksek pay, tahmin edilebileceği gibi uygulamaların durma (çökme) sorunu. Apple’da çoğunlukla Snapchat ve Instagram uygulamalarından kaynaklanan bu sorun, Android’de kamera, USB senkronizasyonu gibi birçok kaynağa sahip.

 
Hem Bkz.Apple, uzun bir sürenin peşinde ilk kere Samsung’u geçti 
 

Gerçek niçin Android kullanıcıları mı?

Blancco, aylar içerisinde Apple’ın sorunlarının artmasının yanı sıra, Android sorunlarının son derece süratli bir şekilde azaldığına da dikkat çekti.  Araştırmacılar, bunun belli başlı nedeninin Android kullanıcıları olabileceğini düşünüyorlar.

Yapılan tahminlere kadar Android kullanıcıları, Apple kullanıcılarına göre cihazlarıyla daha çok ilgileniyorlar. Bu da cihazlarındaki sorunu çözebilmek namına yöntemler keşfettikleri anlamına geliyor, cihazlarını kendi isteklerine göre düzenleyerek sorun oluşma riskini en üye indirgediklerini gösteriyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir