Kapat
Android 8.0 ile gelen 20 yenilik - Birim 4
Mobil 0

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Birim 4

Google’ın Android ekosistemine sunduğu sekizinci sürüm olan Android O platformunu incelemeye devam ediyoruz. Bu bölümde kullanıcı deneyimine yönelik yeni gelişmeleri mercek altına aldık.

Android 8.0 ile Gelen 20 Buluş – BÖLÜM 1 

Android 8.0 ile Gelen 20 Icat – BIRIM 2
 
Android 8.0 ile Gelen 20 Yenilik – BÖLÜM 3  
 

1- Kişisel Bildirimleri Erteleyebilme

Android O ile birlikte kullanıcılar artık bireysel bildirimlere durdurma atayabiliyor. Bildirim çubuğundaki ilgili uygulamanın bildirim penceresini sağa hafif çektiğinizde akort ve erteleme tuşu beliriyor. Askıya Alma tuşuna dokunduğunuzda bildirim 15 dakika erteleniyor. Ayarladığınız zamanda tekrar gelen bildirimlerde bu defa süre kısmına tıkladığınızda 30 dakika ya da 1 saat seçenekleri karşınıza geliyor.

 

2- Geniş Renk Yelpazesi

Bir süredir geliştiriciler kadar da istek edilen geniş renk yelpazesi desteği Android O ile kullanıma sunuldu. AdobeRGB, Pro Photo RGB ve DCI-P3 gibi iki taraflı standartlara takviye sunulması ile profesyonel görüntüleme, düzenleme ve video uygulamalarında geliştiricilerin eli güçlenmiş oldu.

 

3- Yeni Otomatik Doldurma Arayüzü 

Android üzerinde kullanılan otomatik yükleme uygulamaları Google’ın yeni arayüzünden ardına kadar faydalanabilecek. Daha önce klavye gibi uygulamalar kendi havuzunu oluşturarak önemli verileri kayıt ediyordu. Şimdi adresler, kullanıcı adları, şifreler gibi veriler karşılıklı havuzda toplanıyor ve uygulamalar yeni API’yi entegre ettikeri takdirde bu havuza erişebiliyor.

 

Alve.com’da gör Akıllı telefonlarda sıcak fırsatlar!

4- Entegre Tarayıcılar

Google’In Chrome temelinde uygulama geliştiricilere sunduğu entegre tarayıcı hizmeti Android O sürümünde geliştirildi. Bundan Böyle dilekçe içi tarayıcılar daha çabuk çalışıyor ve tasarım açısından da iyileştirildi.

 

5- Yedekleme İzleme

Google Drive üstünde verilerinizi yedeklediğiniz sekmede artık daha fazla bilgilendirme yapılıyor. Verilerin listesi, son yedeklenen veriler, yedekleme bekleyen veriler biçiminde uzun bir liste sizi karşılıyor. 

 

Android 8.0 önizleme sürümü Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player cihazlarına kurulabiliyor. Yeni sürümün kullanıma sunulması ise Eylül-Ekim aylarında olacak.

  

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir