Kapat
Android 8.0 ile gelen 20 buluş - Bölüm 1
Mobil 0

Android 8.0 ile gelen 20 buluş – Bölüm 1

Bu hafta sürpriz bir ilan yapan Google, kimsenin beklemediği bir anda Android işletim sisteminin yeni sürümü olan Android 8.0 ya da Android O’yu resmiyete kavuşturdu. Son Nexus cihazları için indirmeye sunulan Android O işletim sistemi, kullanmaya başladıkça detaylanıyor. İşte Android telefonlara gelecek yeni sürüm ile kullanıcıya sunulacak özellikler:

 

1- aptX Bluetooth Desteği

Bluetooth üzerinden yüksek kalitede ve en az gecikmeyle ses aktarımını açıklayan aptX Bluetooth standardı bilindiği üzere Qualcomm çatısı altında geliştiriliyor. Android O ile birlikte bundan böyle Google da aptX standardına takviye veriyor. Uyumlu Bluetooth yongaları taşıyan Android O cihazları yüksek kalitede ses aktarımı yapabilecekler. Destek içerisinde aptX, aptX HD ve Sony LDAC kodekleri var.

 

2- NAN WiFi Desteği

Neighbourhood Aware Networking olarak tanımlanan NAN WiFi teknolojisi, WiFi Aware standardını temel alıyor. Uyumlu yongalar barındıran WiFi cihazları, bu standart ile bir ağa tabi olmadan açıklanmış bir mesafe içerisinde birbirleri ile irtibat kurabiliyor ve fazla hızlı veri alışverişi yapabiliyor. Gerekirse düşük enerji modu ile ufak boyutlu dosya alışverişi de yapıyor, enerjiden tasarruf edebiliyorsunuz. WiFi Aware standardı gerçekte WiFi Direct ve Nearby özelliklerinin bir birleşimi durumunda.

 

3- Resim İçinde Resim

Resim içinde resim – PIP özelliği gerçekten fazla tanıdık bir özellik. Video oynatırken ilgili uygulamadan çıkış yaptığınızda ekran üstünde minik bir pencere üzerinde değişmez kalıyor ve bu nedenle video deneyiminiz sekteye uğramıyor. Bunu o kadar çok markada zaten görüyorduk. Google da Android TV sürümüne daha önce bunu eklemişti. Acilen akıllı telefon ve tabletlere de geldi.

 

4- Arkadaki Plan Sınırlamaları

Doze enerji tasarruf özelliğinin birazcık daha geliştirilmiş hali diyebileceğimiz Arka Plan Sınırlamaları, arkadaki planda çalışan uygulamaların aktif fonksiyonlarını sınırlamayı amaçlıyor. Bunu da iki kategori aşağı yapıyor.

 

Birincil kategori arka planda çalışan uygulamaların sisteme erişimlerini kısıtlıyor ve kaynak kullanımından tasarruf ediyor. İkincisi ise cihazın GPS, WiFi gibi konum bilgisi için yararlandığı hizmetleri kısıtlıyor. Böylece daha saldırgan bir pil yönetimi ortaya çıkıyor.

 

5- Bildirimler 

Bildirimler yeni sürümde artık gruplanabilir hale gelmiş. Belirtilen kategori ya da belirtilen uygulamalardan gelen bildirimleri gruplayabiliyorsunuz. Bildirim çubuğunda daha sıcacık bir şekilde bulunan gruplar, ok işaretine tıklandığında altında içten genişliyor. Böylece bir uygulamanın kesintisiz bildirim panelini doldurmasının önüne geçiliyor. Hem öncelikle iOS ve bambaşka Android arayüzlerinde gördüğümüz ikonların üstünde yer alan sayısal bildirimler de bundan böyle yerleşik olarak Android arayüzünde yer alacak.

Android O ile birlikte daha böylece fazla irili ufaklı yenilik mevcut fakat sizler için ilk 20 tanesini derledik. Android 8.0 önizleme sürümü Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player cihazlarına kurulabiliyor. Yeni sürümün kullanıma sunulması ise Eylül-Ekim aylarında olacak.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir