Kapat
Rufus Nedir? Bilgisayarına Format Atacaklar Buraya!
Windows 0

Rufus Nedir? Bilgisayarına Format Atacaklar Buraya!

Bilgisayarına düzenli olarak format atmayı sevenlerin en büyük yardımcısı Rufus nedir? Neden insanlar bu programı çok seviyor? İşte cevabı!

Format atmayı seven bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla kullandığı Rufus nedir? Sadece 1 MB boyutunda küçük ama etkili bu program tüm bilgisayar dünyası tarafından oldukça seviliyor. Rufus ile bir dakikadan kısa süre içerisinde USB bellekler önyüklenebilir belleklere dönüşüyor, format işlemleri başlıyor. Peki bu program nedir, nasıl kullanılır? İşte cevabı!

Rufus Nedir?

USB bellekleri biçimlendirmek için kullanılan Rufus, sadece 1 MB büyüklüğünde küçük ama son derece kullanışlı bir bilgisayar programıdır. Eski dönem bilgisayarlarda format atmak için kullanılan CD ve DVD’lerin yerini USB belleklere bırakması ile ihtiyaçlara cevap vermek için geliştirilen Rufus, USB belleğinizi bir format aygıtına çeviriyor. Rufus programı ile USB belleğinizin içerisine atacağınız Windows yazılımı, bilgisayarınıza format atmak için ihtiyacınız olan tek şey.

Önyüklenebilir bellekler oluşturmak için kullanabileceğiniz tek yazılım elbette Rufus ile sınırlı değil. Ancak en kolay ve hızlı şekilde işlem yapabileceğiniz programların başında Rufus geliyor. Küçük boyutu ve kolay kullanılabilir yapısı Rufus’un sıkça tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden sadece birkaçı.

Nasıl Kullanılır?

Rufus ile USB belleğinizi kullanarak bilgisayarınıza Windows ve Linux dağıtımları başta olmak üzere çeşitli işletim sistemlerini yüklemek mümkün. FreeDOS ve MS-DOS dosyalarını yüklemenize olanak sağlayan programı sadece USB belleğinizi biçimlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınıza yeni işletim sistemini yükledikten sonra USB belleğinizi standart bir depolama aygıtı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Peki Rufus nasıl kullanılır?

  • Rufus’u kullanmaya başlamak için ilk olarak bilgisayarınıza Rufus programını indirmeniz ve çalıştırmanız gerekiyor. Eğer kurulum dosyasını indirmişseniz öncelikle kısa kurulum sürecini tamamlamanız gerekmekte. Ardından programı başlatabilirsiniz.
  • Rufus programı ile USB belleğinizi bir format CD’sine çevirmek için en az 8 GB bellek kullanmanızda fayda vardır. Bu, günümüz işletim sistemleri için tavsiye edilen değerdir.
  • USB belleğinizi bilgisayara taktıktan sonra Rufus programının içerisinde görüntülenecektir. Doğru belleği seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde istemediğiniz verileriniz silinebilir.
  •  USB belleğinizi seçtikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem ise ISO dosyanızı seçmektir. Bu aşamada indirmiş olduğunuz ISO dosyasını seçebilirsiniz. ISO dosyalarını resmi kaynaklardan indirdiğinizden emin olun, üçüncü parti kaynaklardan indirilen dosyalar içerisinde zararlı yazılım barındırıyor olabilir.
  • Rufus, Windows 10 ve Windows 11 gibi işletim sistemlerinin ISO dosyalarını otomatik olarak tanıyacak ve ayarları buna uygun olarak yapılandıracaktır. Eğer ayarlarınız otomatik olarak yapılmadıysa doğru şekilde yapmalısınız. Program otomatik olarak ayarlasa bile manuel olarak ikinci defa kontrol etmekte fayda vardır.
  • Tüm bilgilerin doğru olduğundan eminseniz yazdırma işlemini başlatabilirsiniz. Bu aşamada USB belleğinizin içerisindeki tüm verilerin silineceğini unutmayın. Eğer işlemi onayladıysanız USB belleğiniz kısa bir süre sonra artık önyüklenebilir bellek halini almış olacaktır.

Peki siz format atmak için en çok hangi programı kullanıyorsunuz? Rufus’dan memnun musunuz yoksa daha iyi seçenekleriniz var mı? Bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir