Kapat
Alexa Nedir? Amazon'un Asistanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Teknoloji 0

Alexa Nedir? Amazon’un Asistanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünya devi Amazon’un sesli asistanı Alexa nedir? Bu yazıda Alexa hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her ay maaş ödemeden de maksimum verimi alabileceğiniz sanal asistanlarınız sizleri bekliyor. Google Asistan, Cortana, Siri ve daha pek çok alternatifin bulunduğu sanal asistan dünyasında “ben de varım!” diyenlerden bir tanesi de Alexa. Alexa, Amazon’un geliştirmiş olduğu bir sesli asistan ürünü. Peki neler sunuyor? İşte cevabı!

Alexa Nedir?

Dünyanın en büyük şirketlerinden Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın temelleri 2013 yılında Amazon tarafından satın alınan Ivona markası ile atılmıştır. Siri’nin sanal asistan dünyasındaki liderliğine kayıtsız kalamayan Amazon’un geliştirdiği ve 2014 yılında piyasaya sunduğu Alexa, yakın zaman sonra 9. yaşını kutlayacak.

Amazon’un sesli asistanı Alexa, elbette pek çok insandan çok daha zeki ve yetenekli. İngilizce başta olmak üzere Fransızca, Almanca, Korece, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Hintçe ve Arapça dillerini konuşabilen sesli asistan, tam 10 dil biliyor. Bu sayının ilerleyen süreçte arttırılması da mümkün.

Alexa, Amazon’un Amazon Echo ve Fire OS ürünleri başta olmak üzere iOS, Android, Linux ve Windows işletim sistemleri tarafından destekleniyor. Yani sanal asistanınızı neredeyse tüm cihazlarda kullanmak mümkün.

Peki siz Amazon’un sesli asistanı Alexa hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunları bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir