Kapat
iPhone Wi-Fi Bağlanmıyor Sorunu Çözümü
iOS 0

iPhone Wi-Fi Bağlanmıyor Sorunu Çözümü

iPhone kullanıcılarını çileden çıkartan Wi-Fi bağlanmıyor sorunu çözümü rehberimizde! İşte o hatanın çözümü olan 8 yöntem!

İnternetin hiç olmadığı kadar fazla kullanıldığı günümüzde, Wi-Fi ağları artık bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. İstisnasız her evde bulunan internet ağları, büyük boyutlu dosyaları indirmekte en büyük yardımcımız. Ancak bazen bu ağlara bağlanmak çeşitli hatalar nedeniyle pek de mümkün değil. Peki, iPhone’da Wi-Fi bağlanmıyor sorunu ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız? Cevabı rehberimizde!

iPhone Wi-Fi Bağlanmıyor Sorunu Çözümü

Modeminiz Aktif ve Kapsama Alanı İçerisinde Mi?

iPhone’unuzda Wi-Fi Bağlanmıyor hatası ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey modeminizin aktif ve kapsama alanınız içerisinde olduğundan emin olmaktır.

İnternet servis sağlayıcınız tarafından verilen modemlerden birisini kullanıyorsanız modeminiz, modem ile akıllı telefon arasına giren duvarlardan dolayı iyi yayın yapamıyor olabilir. Özel modemler bu konuda internet servis sağlayıcılarının vermiş olduğu modemlere göre çok daha başarılıdır.

Modeminiz ile alakalı kontrol etmeniz gereken bir diğer husus ise modeminizin internete bağlı olduğundan emin olmaktır. Modeminizin üzerinde internete bağlı olup olmadığıyla alakalı gösterge ışıkları bulunmaktadır. Bunları inceleyerek modeminizin internete bağlı olduğundan emin olabilirsiniz. Profesyonel kullanıcı iseniz modeminizin yönetici paneline giderek daha kapsamlı kontroller yapabilirsiniz.

Son olarak Wi-Fi’ınızın görünür olduğundan emin olmakta fayda vardır. SSID gizleme işlemi yapılan modemlerde Wi-Fi bağlanmıyor sorunu ile karşılaşmanız son derece olasıdır. Bunun önüne geçmek için ağınızın görünür durumda olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Wi-Fi Bağlanmıyor Sorunu Çözümü: Şifrenizi Doğru Girdiğinize Emin Misiniz?

Kimi modem şifreleri güvenlik amacıyla uzun, karmaşık harf ve rakamlardan oluşan şifrelere sahip olabiliyor. El ile yazılan şifrelerde şifrenin yanlış girilmesi oldukça sık karşılaşılan bir durum. Eğer Wi-Fi bağlanmıyor sorunu yaşıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk hususlardan bir tanesi modem şifrenizdir. Bunun için şifreyi yeniden yazarak tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Wi-Fi Ağı Sorunlarını Görüntülediniz Mi?

iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda Ayarlar uygulaması üzerinden Wi-Fi sorunlarını görüntülemek mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken Ayarlar uygulamasına gitmek ve Wi-Fi seçeneğine tıklamak. Ardından bağlandığınız ağın isminin hemen altında turuncu renkte ağ sorunlarını görebilirsiniz. Bu kısımda ağa neden bağlanamadığınızla ilgili bilgilendirici metin sizleri karşılayacaktır.

Wi-Fi Bağlanmıyor Sorunu Çözümü: Yönlendiricinizi Kapatmayı Denediniz Mi?

Büyük evlerde ve iş yerlerinde internete her yerde kesintisiz olarak bağlanmak için yönlendiriciler sıkça tercih edilmekte. Ana modeme kablolu veya kablosuz olarak bağlı olan bu yönlendiriciler kimi zaman Wi-Fi bağlantı hatalarına neden olabiliyor. Eğer ağa bağlanmakta problem yaşıyorsanız yönlendiricinizi kapatarak tekrar deneyebilirsiniz. Bu sorununuzu çözerse yönlendiricinizin ayarlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

Telefonunuzu Yeniden Başlattınız Mı?

Elektronik tüm cihazlarda yaşanan sorunların ortak çözümü olan yeniden başlatmak iPhone’unuzda yaşadığınız ağ bağlantısı sorunları için de geçerli. Bunun için tek yapmanız gereken telefonunuzu kapatmak ve sadece birkaç dakika kapalı halde bırakmak. Ardından telefonunuzu açarak Wi-Fi’ye tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu yeniden başlatmak yeterli olmadıysa ağ ayarlarınızı sıfırlamak faydalı olabilir. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel seçeneğine dokunun.
  3. Aktar veya Sıfırla seçeneğine dokunun.
  4. Sıfırla seçeneğine dokunun.
  5. Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunun.
  6. Wi-Fi’ye yeniden bağlanmayı deneyin.
  7. İşte bu kadar!

iPhone’unuzda ağ ayarlarını sıfırlamak geçmişte bağlandığınız tüm Wi-Fi ağlarının şifrelerinin silinmesine; hücresel veri, VPN ve APN ayarlarının sıfırlanmasına neden olur. Önemli verilerinizi sıfırlama öncesinde not almayı unutmayın.

Peki siz Wi-Fi bağlanmıyor sorununu nasıl çözdünüz? Çözüm yönteminizi bizlerle ve sorun yaşayan diğer kişilerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir