Kapat
3D Secure Nedir? 3D Secure Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
İnternet 0

3D Secure Nedir? 3D Secure Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

İnternet alışverişlerinde sıkça karşılaştığımız 3D Secure’nin ne olduğunu biliyor musunuz? İşte 3D Secure nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabı!

2020 yılının ilk aylarında başlayan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinden sonra internet alışverişleri hiç olmadığı kadar arttı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan e-ticaret sektörü, inanılmaz bir ivme kazandı. E-ticaret sitelerinin en önemli konularından bir tanesi olan ödeme yöntemleri de bu dönemde daha fazla ilgi çekti. Her gün binlerce kişinin sipariş verdiği ve ödeme yaptığı e-ticaret sitelerinde kullanılan 3D Secure hakkında herkesin gerçekten bilgisi var mı? İşte 3D Secure nedir ve nasıl çalışır sorularının cevabı!

3D Secure Nedir?

E-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılan 3D Secure, kredi ve banka kartı ile yapılan işlemlerde dolandırıcılığı engellemek için kullanılan bir doğrulama yöntemidir. 2000 yılına gelinmeden önce geliştirilen 3D Secure, Visa tarafından ortaya konmuştur. İlk olarak Verified by Visa ismiyle ortaya çıkan özellik, daha sonrasında Visa Secure ismine kavuştu. MasterCard ve American Express’in de aralarında bulunduğu diğer kart üreticilerinin bu özelliği kullanması ise gecikmedi.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan 3D Secure, çoğu zaman e-ticaret siteleri tarafından kullanılmaya zorlanan bir özellik. Popüler e-ticaret sitelerinde ise 3D Secure’nin kullanılmadığı durumlarla karşılaşmak mümkün. Bazı özel şirketler 3D Secure olmadan sipariş vermenize olanak sağlarken bazı şirketler ise ilk birkaç alışverişinizden sonra 3D Secure doğrulaması istememekte.

3D Güvenlik Nasıl Çalışır?

3D Secure, kredi ve banka kartı ile internet üzerinden işlem yaptığınızda size ikinci bir doğrulama yaptırarak kartın sahibi olduğunuzdan emin olur. Bunu Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında gördüğümüz SMS ile iki adımlı doğrulama özelliğine benzer şekilde yapar. 3D Secure özelliği için ayrıca bir şey yapmanıza gerek yoktur. Satın almak istediğiniz ürünü seçin, bilgilerinizi doldurun ve ödeme adımına geçin, kart bilgilerinizi doldurduktan sonra ödeme yap butonuna tıklayın; 3D Secure sayfası ile karşılaşacaksınız. Bundan sonra tek yapmanız gereken bankada kayıtlı telefon numaranıza gelen SMS’i ilgili alana yazmak ve ödemeyi onaylamak.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir