Kapat

İnstagram Story İzleme Sırası Neye Göre Belirleniyor?

Instagram kullanan pek çok kişi, Storylerin sıralamasını merak ediyor. Hikayeler neye göre sıralanıyor ve bu sıralama sürekli değişen bir şey mi? İşte bu sorunun cevabına verilecek yanıtlar kendini ön plana çıkarabiliyor.

Sosyal medyanın gelişmesi ve hızlı bir ilerleme göstermesi, son dönemlerin olmazsa olmaz güncellemelerini karşımıza çıkarıyor. Bu yüzden de herkes daha çok takip edilmek, daha çok ilgi çekmek istiyor. Bunu başarmak için de haliyle içerik üretmek gerek. Tabi bu kimi zaman günlük yaşama dair bir story iken kimi zaman da önemli videolar olabiliyor. Bu yüzden yapılacak olan her bir çalışma ve beklenti adına kendinize göre de bir seçenek üretebilir ve çözümleri de ön plana çıkarabilirsiniz. Aşama aşama değişen ve yenilikleri de bu süreçlerde organize eden her bir sistem ve beklenti için tek yapmanız gereken şey işlemleri büyütmeniz olacaktır. Kim ne kadar takip ediliyor? Ne kadar ilgi çekiyor? Kaç kişi storylere bakmış ve hikaye gösterimi kaç gibi pek çok soru sorulunca, insanlar da haliyle merak ediyor. Önce bakanlar ve sonra bakanlar nasıl bir sıralama ile karşımıza çıkıyor? Bu soru gerçekten merak edilen bir soru olduğu için de herkes doğrusunu öğrenmek istiyor. Bir de sürekli yeni güncellemeler çıkınca haliyle insanlar da merakını bu konu üzerinde tutmaya başladı.

Biz de sizler için bu konuya dair güncel bir çalışma yapmak ve ayrıntıların tamamında estetik bir denge çıkarmak istiyoruz. Gelin ve konuya dair bütün araştırmalara göz atalım.

Bu yazıda yer alacak olan başlıklar:

  • Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?
  • Hikayeler Neye Göre Sıralanıyor?
  • Hikayelerin Sıralaması Değişiyor Mu?
  • Algoritma Kendini Yeniliyor Mu?

 

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram daha önce kronolojik bir sıralama yapıyordu. Ortalama 2016 yıllarına tekabül eden bu algoritma, ortalama arkadaşlarınızın %70’in üzerinden ilerliyordu ve gönderilerin de çoğu kayboluyordu. Bu yüzden de alaka düzeyine göre sıralama konusu da karmaşık gibi geliyordu.

Üstelik kullanıcılar uygulamada daha fazla vakit geçiriyor. Son yapılan güncellemelerde algoritmasında yeni gönderilere öncelik tanıyacak şekilde değişikliğe gittiğini duyuran Instagram, şimdiye kadar algoritmanın çalışma prensibiyle ilgili detaylı bir açıklama yapmamıştı. Geçtiğimiz dönemlerde basın mensuplarını San Francisco ofisinde ağırlayan şirket, sonunda algoritmanın detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Instagram’ın, herkes için benzersiz bir haber kaynağı oluşturmak için geçmişteki davranışınıza dayalı olarak makine öğrenmesi kullandığını belirtelim. Bu yüzden makine öğrenmesi konusu belirli bir emek ve çabanın ürünü olarak ön plana çıkarılıyor. Kişilerin daha çok ön plana çıkması ve bir şekilde tanınmasına dair de beklentiler yeni bir dönem ve fırsat oluşturmuş olacak.

Dolayısıyla biriyle aynı hesapları takip etseniz bile, bu hesaplarla nasıl etkileşimde bulunduğunuza bağlı olarak kişiselleştirilmiş bir haber kaynağına sahip olursunuz. Yani haber kaynağınız üzerinde yer alan paylaşımlar ve içerikler, tamamen sizin ilginize ve alakanıza göre ön plana çıkıyor. Bu noktada Instagram haber kaynağında gördüğünüz içerikleri belirleyen üç faktör bulunuyor. Bunlardan ilki ikisi ilgi alanı ve  yenilik olarak öne çıkarken üçüncüsü ilişki olarak belirlenmiş durumda.

Hikayeler Neye Göre Sıralanıyor?

Hikayelerin sıralanması biraz daha algoritma yapısına göre karşımıza çıkıyor. Bu sayede gönderilerde ilgi çeken ve bu ilgiye dair beklentileri ön plana çıkaran bir süreç organize ediliyor. Hepimiz için değişimi ve fırsatı ortaya çıkaran sitemiz, kaçırılmayacak bir yenilik ve ayrıntılı bir seçenek üzerinde duruyor.

  • İlgi alanı: Instagram, bir gönderiye ilgi duyduğunuzu ne kadar tahmin edebilirse, sizin için önemli olan içeriklere o kadar çok üst sıralarda yer verir. Benzer içeriklere gösterdiğiniz geçmiş davranışlarınıza göre belirlenen bu kriterde, gönderinin asıl içeriğinin analizi için makine görselleştirmesi kullanılır.
  • Yenilik: Bu kriterde gönderinizin gönderi zamanı dikkate alınıyor. Örnek vermek gerekirse bugün ya da o an paylaşılanlar, bir hafta önce paylaşılanlara göre önceliklendiriliyor.
  • İlişki: Bu kriterde ise paylaşan kişiye olan yakınlığınız değerlendiliyor. Eğer gönderi sahibiyle geçmişte Instagram üzerinden sıkça etkileşime girildiyse gönderinin sıralaması da yükseliyor. Etkileşim konusunda birbirinizin gönderisine yorum yapmanız ve fotoğraflarda beraber etiketlenmeniz dikkate alınıyor.

Bu kriterler tek başına pek bir şey ifade etmiyor aslında. Yani önemli ama daha farklı kriterler de var.

Bu kriterlere ek olarak Instagram’ın sıralama konusunda dikkate aldığı üç kriter daha mevcut.

  • Sıklık: Bu kriterde Intagram uygulamasını ne sıklıkta açtığınıza bakılıyor. Böylece son ziyaretinizden itibaren paylaşılan en iyi gönderiler size gösteriliyor.
  • Takip etme:  Eğer çok fazla kullanıcıyı takip ediyorsanız, daha geniş bir kitle arasından seçki yapıyor. Böylece haber kaynağında belli başlı kullanıcılara daha az rastlıyorsunuz.
  • Kullanım: Instagram’da geçirdiğiniz zamana göre kısa aralıklarda en iyi gönderileri görmesiniz söz konusu. Aynı şekilde eğer arama kısmında daha fazla vakit geçiriyorsanız, platformda bulunan gönderilerin daha derinine inebiliyorsunuz.

 

Söz konusu duruma dair basın toplantısı gerçekleştiren instagram, duruma dair geniş açıklamalar yapmıştı. Eski sisteme geçmeyi pek düşünmeyen Instagram, algoritmadan muzdarip olan kullanıcılara kulak veriyor.

Hikayelerin Sıralaması Değişiyor Mu?

Bu durum pek çok kişinin merak ettiği bir konu aslında. Çünkü değişim sürekli güncel olarak ön plana çıkıyor. Instagram haber kaynağında gönderileri gizlemiyor. Eğer takip ettiğiniz herkes tarafından paylaşılan her içeriği görmek istiyorsanız ekranı kaydırmaya devam etmeniz yeterli. Haber kaynağı sıralaması fotoğraf ve video formatlarını evrensel olarak ayırmıyor. Ancak kullanıcıların haber kaynağı, ne tür içerikle etkileşime girdiği temel alınarak düzenleniyor. Yani videoları izlemeyi hiç bırakmıyorsanız, onları daha az görmeniz söz konusu olabilir.

Instagram’ın haber kaynağı Hikayeler, Canlı Yayın veya uygulamanın diğer özelliklerini kullanan kullanıcılarını ayırt etmiyor. Instagram, daha sık paylaşım yaptığı ya da diğer belli davranışları sergilediği için kullanıcıların sıralamasını düşürmüyor. Ancak kullanıcıların farklı içerikleri seri bir şekilde paylaşması halinde içerikler başkasının içeriğiyle yer değiştirebilir. Instagram kişisel hesaplara veya işletme hesaplarına daha fazla gösterim sağlamıyor. Dolayısyla bu hesaplar arasında geçiş yapmak gösteriminize fayda sağlamaz.

Algoritma Kendini Yeniliyor Mu?

Aslında bu konu çok merak edilen bir konu. Çünkü kişisel beklentileri de kendinize göre organize edebilir ve çözümleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama kendini yenileme konusunda algoritmanın henüz net bir cevabı yok. Çünkü algoritma tamamen yapay zeka öğrenmesine bağlı olduğu için kişisel beklentileri de göz önünde bulundurarak yeni seçimler yapıyor.

Bu durum da hepimizi olduğu gibi mutlu edecek bir seviyeye getiriyor. Bizim önerimiz ve söylemimiz daha etkili ve yenilikçi bir kullanım için seçim sağlamak üzerine olduğu için önerilerimizi de buradan kullanabilir ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Instagram çekimleri için beklentileri kendinize göre kullanabiliyorsunuz. Amaçlarınıza göre detaylara bakabiliyorsunuz. Hikayeler’in de platforma eklenmesiyle birlikte sosyal ağlar arasındaki popülerliğini taçlandıran Instagram, platformdaki etkileşim oranıyla tüm kullanıcıların ve işletmelerin gözdesi.

Ancak platforma eklenen her yeni işletme ve kullanıcı rekabeti güçlendiriyor. Çünkü içerikler artış gösterirken içerik tüketim zaman aralığı aynı kalıyor. Dolayısıyla gösterimlerinizin düşmesinde, kullanıcı artışının etkin olduğunu söylemekte de fayda var.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir