Kapat
Google Fuşya işletim sistemi kullanıcı arayüzüne kavuştu
Mobil 1

Google Fuşya işletim sistemi kullanıcı arayüzüne kavuştu

Ticari hayatına bir arama motoru olarak başlayan Google, Android platformunu bünyesine katarak birincil ve hem en büyük ekosistemli işletim sistemine sahip olmuştu. sonra Chrome OS ile masaüstü tarafına geçen işyeri, Android Wear ile de giyilebilir cihazlara merhaba demişti. Hemen ise çok daha farklı bir işletim sistemi laf konusu.

 

Firmanın yeni işletim sistemi projesi Fuşya (Google Fuchsia), bugüne dek Linux tabanlı işletim sisteminde yaşadığı dezavantajları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Google, işletim sistemlerinde Linux platformunu esas almıştı ama masaüstü için geliştirilen bir sistemin kırpılarak daha ufak cihazlara adapte edilmesi pek fazla noktada sıkıntılara neden olmaya başlamıştı.

 

Fuşya

 

Fuşya ise en ince ayrıntısına kadar sıfırdan geliştirilen bir işletim sistemi. Sistemin içerisinde Magenta adında bir çekirdek yer alıyor. Magenta’nın temelinde ise Little Kernel adında bootloader modüllerinde ve bazı entegre sistemlerde kullanılan küçük bir işletim sistemi bulunuyor.

 

Fuşya, temelinde FreeRTS veya ThreadX gibi entegre işletim sistemlerine rakip olmayı amaçlıyor ancak esnekliği doğruca mobil cihazlar ve hatta bilgisayarlar için de ölçeklenebiliyor. Sistem 32-bit ve 64-bit ARM ile 64-bit masaüstü işlemcilere ahenk sağlayabiliyor.

 

Keza Bkz.Google Play en iyi geliştirici programı sona eriyor

Biraz tecrübesi olan geliştiricilerin, işletim sistemini kolayca derleyerek bir bilgisayar veya sanal cihaz üzerinde çalıştırabileceği ifade ediliyor. İlerleyen dönemde Raspberry Pi 3 için bir derleme yayınlanacağı belirtiliyor.

 

Temel kernel tasarımının haricen, sistemin kullanıcı arayüzü, Flutter adındaki mobil başvuru üzere derlenmiş açık kaynak kod havuzu ile hazırlanıyor. Sistemin yazılım geliştirme dili ise Google Dart olarak belirlenmiş. Hem Flutter ile Android uygulamaları Fuşya platformuna port edilebilecek.

 

Arayüz şekilleniyor

 

Her ne kadar Google belli bir izah etme yapmamış olsa da mobil cihazlara yönelik bir grafik tabanlı kullanıcı arayüzü hazırlık aşamasında. Paylaşılan videoda pek fazla esas unsurun sona geldiği görülüyor. Ekranı aşağı ya da yukarı çekerek çeşitli fonksiyonlara erişim sağlanırken, ana ekrandaki profil resmine tıklandığında da Android kadar hatırladığımız sistem kontrolleri geliyor.

 

Dilekçe ikonuna basılı tutarak öteki bir ikonun üzerine sürüklediğinizde ise bölünmüş ekran devreye giriyor. Bu noktada aniden artı ekranla çalışmak olası. Google piyasada mevcut böylece fazla Android kullanıcı arayüzünden ilham almış gibi görünüyor.

 

Google Fuşya ne cins bir işletim sistemi olacak ya da hangi alanlarda kullanılacak şimdilik yalnızca tahminler mevcut. resmi olarak bir lansman işareti de bulunmuyor. Bu bakımdan Google Fuşya halen gizemini koruyor. 

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir