Kapat
Haberler 0

Google, Fuchsia OS’u Pixelbook üzerinde test ediyor

Teknoloji devi Google halihazırda Android işletim sistemini geliştirmesiyle biliniyor. Ancak Google’ın üzerinde çalışmalar yürüttüğü tek işletim sistemi Android değil. Uzun süredir ismi zikredilen ama üzerindeki gizem örtüsü bir türlü kalkmayan Fuchsia OS işletim sistemi, bunlardan birisi.

Geliştirme çalışmaları devam eden Fuchsia işletim sistemi Google’ın Pixelbook isimli tabletinde test edilmeye başlandı. Normalde 1,000 $’lık Pixelbook’lar Chrome OS ile çalışıyor. Ancak son çıkan Fuchsia OS güncellemesi sayesinde tarayıcı bazlı Chrome OS yerine Google’ın deneysel işletim sistemine geçiş yapılabiliyor.

2016’dan beri geliştirme çalışmaları sürüyor

Android ve Chrome OS‘tan sonra Google‘ın üzerinde çalıştığı üçüncü işletim sistemi olarak gösterilen Fuchsia OS‘un geçmişi 2016 yılına dayanıyor. Modern cep telefonu ve kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilen sistemin mevcut işletim sistemlerinden çok daha kullanışlı olması hedefleniyor.

Öte yandan Fuchsia OS‘un dikkat çeken bir diğer özelliği, Linux bazlı kernel kullanmıyor oluşu. Bunun yerine yine Google‘ın geliştirdiği Magenta ve Zircon isimli kernel yapıları tercih edilmiş. Tıpkı Android gibi Fuchsia OS da yayına verildiği zaman açık kaynak şeklinde lisanslanacak.

Fuchsia OS nasıl kurulur?

Henüz kapalı devre beta programına dahil olan Fuchsia OS, son kullanıcılar için tavsiye edilmiyor. Yine de bir Pixelbook cihazına sahipseniz internetten işletim sisteminin ISO dosyasını USB’ye yazdırıp cihazınızı tekrar boot ekranına alabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi, yazılım henüz deneme aşamasında olduğu için hatalarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir